Katja Kettu (Finland)

Kirjanik ja animafilmide režissöör Katja Kettu (s. 1978) on mitmekülgne kunstnik, kes tõlgendab maailma sõnade ja piltide kaudu. Ta suhtub kirjutamisse kui reaalsuse tõlkimisse ühest tegelikkusest teise võimalikku tegelikkusesse.

Ta on pärit Rovaniemist, lõpetanud Turu Kunstiakadeemias animarežissööri eriala ning õppinud Tampere Ülikoolis soome kirjandust. Hiljem Tallinna ja Londoni kaudu Helsingisse elama asunud Kettu õpetab stsenaariumite kirjutamist, teeb muusikavideoid ning töötab vabakutselisena kirjutamise ja filminduse alal.

Kettu tekstides vahelduvad kaunis ja kole, õilis ja alatu. Tema omanäoline keelekasutus sisaldab nii põhjamaise groteski traditsioone, kuid veidi ka maagilist realismi.

“On parem teha midagi oma ja uut, kui kopeerida teisi,” ütleb Kettu.
Kettu defineerib end lisaks kurbuse humoristiks olemisele ka feministi ja inimesena. Ta naudib vaikust ning unistab oma koera rõõmsaks tegemisest.
Romaan “Rose on kadunud” räägib soomlanna ja indiaanimehe loo Minnesota reservaadis. Teos kandideeris Finlandia kirjandusauhinnale, valiti lugejate lemmikuks ning on tõlgitud kuude keelde.

Enne romaani “Rose on kadunud” on Katja Kettu kirjutanud muuseas ka teatmeteose soomlaste ja indiaanlaste järeltulijatest ehk findiaanlastest. Lisaks on ta koostanud antoloogia, mis käsitleb naiste seksuaalset kuritarvitamist. Neist teemadest kasvab suur lugu, mis on lootusrikkam kui tegelikkus.

Foto autor: Ofer Amir