Julio Llamazares (Hispaania)

Hispaania kirjanik Julio Llamazares on sündinud 1955. aastal Leóni provintsis asuvas Vegamiánis, mis hiljem jäi koos veel kaheksa külaga suure veehoidla alla, nii et oma kodu kaotas üle kolme tuhande inimese. Juured ja linnastumine, mälu ja moderniseerumine ongi teemad, mis Llamazarese loomingus korduvad. Ta on looduslähedane ja lüüriline, kuid seejuures ei soovi maaelu kuidagi eriliselt õilistada ning peab end pigem jäädvustajaks kui võitlejaks.

Lisaks romaanidele kirjutab Llamazares ka lühijutte, esseistikat ja luulet ning on ajakirjanik ja väga populaarsete reisiraamatute autor, milles ta süveneb oma kodumaa intiimsetesse, kuid kõnekatesse detailidesse. Tema raamatuid on tõlgitud rohkem kui kahekümnesse keelde. Eestis on varem ilmunud Mariliin Vassenini tõlkes „Kollane vihm“ (Pegasus 2007; „La lluvia amarilla“), mis on kirja pandud ühe Püreneede küla viimase elaniku monoloogina.

Prima Vistal esitletakse tema uut raamatut „Viisid, kuidas vaadata vett“ (Toledo 2020; „Distintas formas de mirar el agua“), kus sõna saavad ühe suguvõsa kolm põlvkonda: romaani tegevus kestab õigupoolest vaid mõne minuti, mille vältel perekond kõnnib üheskoos veehoidla poole, et heita sinna vanaisa tuhk, igaüks oma mõtetes ja omal viisil vett vaadates. See on sama veehoidla, mis uputas ka kirjaniku sünniküla. Varemeid varjavas vees peegelduvad inimene ja tema varjud: mälestused, kaotused ja kripeldused. Teose on eesti keelde tõlkinud Mari Laan, kes juhib ka Prima Vista festivalil toimuvat vestlusõhtut Julio Llamazaresega.

Foto autor: Cecilia Orueta