Marek Krajewski (Poola)

Poola tuntuim krimikirjanik, klassikalise filoloogi haridusega Marek Krajewski (s.1966, Wrocław) on olnud raamatukoguhoidja, teaduslik töötaja ning kõrgkooli õppejõud. Vabakutselisene kirjanik sai temast 2007. aastal.

Tuntuse tõid Krajewskile kriminaalromaanid, mille tegevus toimub enne 1945. aastat tema sünnilinnas Breslaus (tänapäevase nimega Wrocław). Tollal oli see Saksa linn. Krajewski Breslau sarja esimene romaan „Surm Breslaus“ ilmus 1999. aastal.

Autor seob romaanides nii õudus- kui kriminaalromaanile omased stiilivõtted ning järgib täpselt linna topograafilisi andmeid ja teadaolevaid ajaloolisi fakte. Seni on Krajewski avaldanud kümmekond romaani. Sarja värskeimates romaanides liigub tegevus enne II maailmasõda Poola koosseisu kuulunud Lvivi ning Breslau romaanide keskse tegelase, kriminaaluurija Eberhard Mocki kõrvale ilmub teinegi politseikomissar. Lisaks on Krajewski alustanud krimisarja kaasaegsest Gdanskist, mida kirjutab koos Mariusz Czubaj’ga, ilmunud on paar romaani.

Krajewski romaane on tõlgitud 17 keelde, sh inglise, saksa, prantsuse ja heebrea keelde. Hendrik Lindepuu tõlkes ilmub festivali eel eesti keeles Breslau sarja romaan „Katk Breslaus“ (originaalis ilmunud 2007).

Foto: Radoslaw Kazmierczak