Rita Dahl (Soome)

Rita Dahl on mitmekülgne kultuurikandja – kirjanik, tõlkija, muusika-, teatri- ja kirjanduskriitik ja vabakutseline ajakirjanik. Ta on olnud muuhulgas luuleajakirja Tuli & Savu peatoimetaja ning Soome PEN-klubi asepresident. Ta on poliitiliselt aktiivne ning võtab oma artiklites julgelt sõna ühiskondlikel teemadel. Dahl on avaldanud 20 raamatut  – luulet, proosat, esseistikat ja aimeteoseid. Ta toimetanud neli raamatut ja vahendanud soome keelde üle 300 luuletuse. Ka Dahli enda loomingut on tõlgitud paljudesse keeltesse. Ta on lõpetanud ülikooli nii politoloogia kui ka kirjanduse erialal, oma kirjanduse magistritöös käsitles ta Fernando Pessoa loomingut ja ta on keskendunud portugalikeelse luule tõlkimisele. Dahl on ühtlasi meedia- ja kommunikatsioonikoolitaja, ta õpetab ka loovkirjutamist ja soome keelt.

Rita Dahli luule on eksperimentaalne ja kasutab rohkesti intertekstuaalseid tehnikaid. Samas võib ta olla ka siiras ja otsekohene, isegi ründav. Tänu sellele on tema luule mõistetav igale lugejale, kes tänapäeva ühiskonna probleeme vähegi südamesse võtab.  Tänavu Elo Viidingu tõlkes ilmunud eestikeelne kogu „Aja süda” (EKSA 2020) sisaldab valikut Rita Dahli seitsmest luulekogust.

Muusika on olnud Dahli elus lapsest saadik sama tähtsal kohal nagu kirjutamine. Ta on sopran, kes on õppinud laulu Vantaa muusikakoolis ja kokku 12 meisterkursusel, muuhulgas Päivi Nisula, Konrad Jarnoti, Sara Mingardo ja Hartmut Hölli käe all. Dahl on laulnud Sibeliuse Akadeemia ooperikoolis ja Tampere Ooperifestivali „Tosca“ kooris ning ta annab regulaarselt kontserte nii Soomes kui ka välismaal. Tal on olnud Marcellina roll „Figaro pulmas” Weimari ooperistudios 2015. aastal ja ta esineb iga aasta Ooppera Fantasia kontserditel. Koostöös klaverimängija Anu Kososeniga on valmimas Dahli esimene plaat, mille repertuaar koosneb Itaalia aariatest.

Prima Vista publikul on võimalus kuulata Dahli laulu ja mõtteid kontsert-vestlusõhtul laupäeval, 26. septembril kell 17.00 TÜ ajaloomuuseumi valges saalis. Klaveril Marge Loik. Vestlust juhib Hasso Krull. Toetab Soome Instituut.

Foto: Jaani Föhr/KutturiKauppila