Ron Whitehead (Ameerika Ühendriigid) – OSALEB VIRTUAALSELT

Ron Whitehead on ameerika luuletaja, aktivist ja õpetlane, kes on avaldanud mitukümmend raamatut ja albumit. 2019. aasta kevadel viibis ta kirjanduslinna residentuuriprogrammi raames Tartus, astudes siin üles mitmel kirjandussündmusel  ning kureeris ühte toonase Prima Vista tippsündmust, 24-tunnist katkematut kultuurimaratoni pealkirjaga „Insomniakaton“.

Whitehead on sündinud 1947. aastal Kentucky osariigis, õppinud Louisville’i ülikoolis ning olnud aastakümneid tegev nii hariduses kui ka kultuurikorralduses. Tema loomingut, mida näiteks Hunter S. Thompson on iseloomustanud kui „vaimustavat segu rahvatarkusest ja puhtast matemaatikast“, on tõlgitud enam kui 20 keelde ning ta on esinenud paljudel festivalidel nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopas, sealhulgas Eestis – 2012. aastal astus ta üles tegevuskunsti rändfestivali „Nulltolerants. Mitmekesine universum. Plahvatus” ning 2014. aastal esines kirjandusfestivalil HeadRead. Tema luulekogus The Storm Generation on avaldatud ka paar teksti eesti keeles, Doris Kareva tõlkes, kaks tõlkeluuletust ilmus 2014. aastal ka Sirbis. Whiteheadi luulelaadi saab iseloomustada kirjutab biitpõlvkonna järellainetusena, mida on aga samas mõjutanud ka rokkmuusika, Euroopa avangard, aga ka tema koduosariik Kentucky.

Tartus, Karl Ristikivi muuseumi majas residentuuris viibides valmis Whiteheadil koostöös elukaaslase Jinn Bug’iga käsikiri Nights At The Museum („Ööd muuseumis“), mis ilmub tänavu sügisel Doris Kareva tõlkes ka eestikeelsena ning mida esitletakse Prima Vista novembri programmi raames. Möödunud aasta eeskujul on kavas tänavunegi festival lõpetada Whiteheadi algatatud kultuurimaratoniga, mida ta on ühtlasi valmis taas kord kureerima.

Foto: Yunier Ramirez