Kunstiprogramm. Läti Kunstiakadeemia doktorantide näitus „Don’t Dream It’s Over / Ära unista, et see on läbi“ ja Sirje Peterseni juhendatud Pallase maaliosakonna III kursuse tudengite Hanna Kuusvere, Polina Richter, Ingmar Roomets, Diana Schmidt, Gertu Soosaar, Aleksandra Vlasova  maalide näitus „Soovida võimatut“

Reedel, 5.05.2023 kl 17.30 Pallase galeriis

Läti kunstnike huvid varieeruvad loodussümbolite ja ajaloo jälgede, ökofeminismi ja sotsiaalsete vaatluste vahel. Näitus keskendub sellele, kuidas traditsioonilise kunsti omadused sulanduvad kaasaegsesse konteksti, kaasates kunstiteose loomise protsessi uusi tehnikaid. Samast vaatenurgast on võimalik vaadata ka Läti Kunstiakadeemia doktorantuuri õppekava: see provotseerib juba praktiseerivaid kunstnikke objektiivsele, kuid samas empaatilisele uurimistööle.

Lätlaste väljapanekule andis nime näituse kuraator Auguste Petre. “Don’t Dream It’s Over” on otsene viide 1986. aasta legendaarse ansambli The Crowded House samanimelisele laulule, mis julgustas kuulajaid mitte alistuma massimeedia mõjule ja tarbijamentaliteedile. See on ka irooniline meeldetuletus õppeprotsessi potentsiaalselt pikaajalisest olemusest. Näituse kunstiteosed valiti iga kunstniku/doktorandi olemasolevast loomepraktika arsenalist; seetõttu võib projekti vaadelda mitte ainult konkreetse õppeprogrammi rahvusvahelise esindusena, vaid ka iga tegija individuaalse ekspositsioonina. Sama olulise elemendina tuuakse näituse kontekstis esile ka loomingulise uurimistöö olulisus tänapäeval ja küsimused uurimispraktikate mitmekesisuse kohta.

Näitusel on esindatud Rasa Jansone, Atis Jākobsons, Rute Marta Jansone, Nils Jumītis, Madara Kvēpa, Anna Pommere, Ansis Rozentāls, Līva Rutmane-Kalniņa, Sandra Strēle, Laura Veļa, Sabīne Vernere, Linda Vilka, Martins Vizbulis ja Veronika Voļska teosed. Näituse meeskond: kuraator Auguste Petre, näituse kunstnik Kristians Brekte, visuaalne identiteet Anna Ceipe, projektijuht Inese Rozentāla. Projekti viib ellu Läti Kunstiakadeemia koostöös Kõrgema Kunstikooliga Pallas.

Prima Vista 2023 kunstiprogramm on leitav siit: https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/