Markus Thielemann (Saksamaa)
Markus Thielemann (s. 1992) elab praegu Hannoveris, aga kasvas üles Alam-Saksimaa külas. Ta õppis geograafiat, filosoofiat ja loovkirjutamist ning avaldas 2021. aastal oma esimese romaani „Zwischen den Kiefern“ („Mändide vahel“). Thielemanni teine romaan „Põhjakaares kõmab kõu“ („Von Norden rollt ein Donner“, 2024) jõudis Saksa raamatuauhinna lõppvalikusse, st aasta kuue tähelepanuväärseima saksa keeles kirjutatud romaani hulka. Eesti keeles annab romaani Piret Pääsukese tõlkes välja kirjastus Eesti Raamat.
Romaaniga „Põhjakaares kõmab kõu“ paigutab Thielemann kirjanduslike paikade kaardile Lüneburgi nõmme Põhja-Saksamaal. Lüneburgi nõmm on Saksamaa esimene looduspark ja tänapäeval tuntud turismimagnet, mis toob silme ette idüllilise kanarbikunõmme seda pügava lambakarjaga. Thielemann hakkab romaanis nõmme idüllilist kuvandit tükk tüki haaval lammutama, näidates paigaidentiteedi mitmekihilisust ja vastuolulisust, idülli ja vägivalla kõrvuti eksisteerimist. Nõmme alal asuvad nimelt Rheinmetalli tehas, relvatööstuse ja NATO harjutusväljakud, II maailmasõja ajal oli seal Bergen-Belseni koonduslaagri välilaager.
Romaani peategelane on 19-aastane lambakarjus Jannes, kelle pere on mitme põlvkonna vältel teeninud elatist lambakasvatusega, aga tänapäeval õnnestub see läbi raskuste üksnes tänu turistidele. Loo käivitab uudis nõmmele ilmunud huntidest – aktuaalne teema ju koduses Eestiski. Hunt ei ole romaanis mitte üksnes lambaid ja traditsioonilist eluviisi ohustav kiskja, kes tekitab inimestes ärevust ja agressiivsust, vaid kehastab ka kõike võõrast ja harjumatut. Ärevus kandub üle noorele lambakarjuselegi ning seguneb müütiliste ja unenäoliste nägemustega, mille tagapõhi on seni mahavaikitud perekonnaloos.
Kõrvalteemadena tulevad mahlaka poeetilise keelega osavalt komponeeritud romaani sisse pead tõstev rahvuslus, vaimse tervise probleemid, põlvkondade omavahelise mõistmise ning noore inimese vastutustunde ja valikuvabaduse teema.
„Põhjakaares kõmab kõu“ on hea näide saksa keeleruumis levinud kodupaigakriitilisest romaanist (Anti-Heimatroman), mis tekkis pärast II maailmasõda vastukaaluks kodupaigaromaanile (Heimatroman), kus ülistati maaelu või mägede ilu, vastanduses linnaelule.
German Book Prize 2024 | Portrait Markus Thielemann | English

Kolmapäeval, 7. mail kl 16.00