Kirjandusfestival Prima Vista kunstiprogrammi viie näituse avamine TÜ raamatukogus

Pressiteade, 4.05.2022

9. mail kell 17.30 avatakse TÜ raamatukogu II korrusel kirjandusfestivali Prima Vista 2022 MÄNGU PIIRID kunstiprogrammi viis näitust. Alustuseks Margus Meinarti  maalide näitus „OBUNE”, Marina Aleksejeva  eksperimentaalsete markerijoonistuste näitus „NÜÜD ON SINU KÄIK“ ning Sirje Peterseni õlimaalide näitus „Mängu ilu“ ja Pallase maaliosakonna tudengite näitused „Loom minu sees“ ja „Mängu abstraktsioon“.

2022. aasta sisukas kunstiprogramm on väga tihedalt seotud mängu ja mängu piiride eriilmeliste tõlgendustega. Mängu ja mängu piire käsitlevad kunstnikud läbi erinevate vaatenurkade: semiootilise küsimusena, (mängu)vabaduse vajadusena, ringmänguna, pimesikuna, reeglipärasusena ja reeglite lõhkumisena, inimhinge varjatud kihtidena, figuraalsete maalimängudena … – kõike seda isikupärases visuaalses vormis. Programmi 11 näitust võib tinglikult jagada nelja gruppi.

Esimeses on maalikunstnikud Margus Meinart värvikesksete maalidega ja Marina Aleksejeva mustvalgete eksperimentaalsete suureformaadiliste autoritehnikas markerijoonistustega. Margus Meinarti näitust saadab mõttearendus: „Mängu piirid on reeglid. Reeglid mängivad. Mäng on piiritu. Mäng on kogu aeg. Mäng on piiri peal aga pole piiripealne. Maalimine on reeglipärane mäng. Reeglipärasem kui mittemaalimine. Mängida võib ka kunsti. Kunst ei ole mäng. Kunst on vajadus…“. Marina Aleksejeva näitus lähtub inimestest ja nende lugudest: „Lugusid on nii palju ja nad põimuvad omakorda järgmiste inimeste ja nende lugudega, et on raske otsustada, kus on lõpp ja kus algus, kus käib hoogne ringmäng ja kohe-kohe lükatakse keegi sisse. Et oleks selgem, tuleb astuda mitu sammu tagasi lihtsuse suunas…“.  Neile lisanduvad Sirje Petersen ja Pallase maaliosakonna tudengid säravate ja pilkupüüdvate abstraktsete või end loomana kujutavate õlimaalidega. Sirje Petersen avab ühisnäitust: „…Mängu loovad mõtted, valgus ja vari, värvid ja kujundid, lõhnad ja mälestused. Lootused ja kaalutlused, muljed ja väljendused. Siin kujuneb mängu elu ja see loob aluse vestluseks vaatajaga…“.

Teises grupis on mängud vormi, materjali ja graafikaga.  Skulptor Anne Rudanovski esineb kohaspetsiifilise installatsiooniga „Forseliuse poiss. Ta ikka loeb“. Tema installatsioon mängib tuleviku lugemise mõttega. Rudanovski kirjutab: „Harjumuspäraselt ligitõmbavast raamaturiiulist on aeg üle käinud. See on kivistunud vahtplastis ja tagasiteed paradiisi ei ole.  Lugeja-poisist Forseliuse päevilt on aga kasvanud hiiglasekasvu nooruk, kes ikka loeb. Mis toimub? Kuidas ta seda teeb?“. Pallase tudengil, Jonna Kubul alias Tõuk, on näitusel „KEST, MINE“ serigraafia ja ruumiline origami. Ta avab näituse algimpulsid: „Meie argipäevad on kui lõngakera, mis on pooleldi koos ja pooleldi pusades… Olen kindel, et avastan piiride puseriti maagilise maailma, mis väreleb igapäevase rutiini kulisside taga…“. Jonna Kubu juhendajal, Rauno Thomas Mossil on värvilised ja mustvalged kollaažid ja temal on teema arenduse taustaks lähenemine, et : „Mäng oma definitsioonis on semiootiline küsimus. Läbi mängu me õpime, kogeme ja rikastume, aga mängu piiriks on degradatsioon ja surm…“.

Kolmandas on tekstiilikunst ja tuuakse välja mäng tekstiili mõiste, materjali või tehnikatega. Esinevad Pallase tekstiiliosakonna tudengid, juhendajaks Aet Ollisaar, kes oli ühtlasi näituse kuraator. Üliõpilased  eksponeerivad teemast inspireeritud mängulisi ja piire kompavaid gobelääne. Ta kirjutab näituse tutvustuses: „…Mis on mäng? Millised on reeglid? Kas mänguvabadus säilib ka reeglite järgi mängimisel? Kes on mängijad, kas kõik võivad mängida? Kes juhib mängu? Autorid lahendavad teemat tulenevalt oma mängu- ja elukogemustest.“

Neljandas on traditsiooniline ühisnäitus, kus esinevad 2021. aastal meie hulgast lahkunud maalikunstnik Ove Büttner figuraalsete õlimaalidega ja graafik Tiit Rammul fotmontaažidega ning Kalli Kalde Dresdenis trükitud litograafiatehnikas graafikaga. Kalli Kalde kirjutab oma tööde tutvustuseks: „Öö-ookeani katki läinud seintega akvaarium. Veebimängud kui maailmameri, lõputu ookeani sügavik, mille soolane vesi võib vereringega kokku sulada, lahustume virtuaalse maailma sogastes voogudes, kadudes endasse või unustusse. Kas purunenud klaas on mängu lõpp? Kas purunesid suhted, klaas või süda?“.

Kunstiprogrammi 11 näitust on eksponeeritud TÜ raamatukogus ja Tartu Linnaraamatukogus ajavahemikus 26. aprillist maist kuni 2. juunini.

Vaata lisaks http://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/

Pressiteate edastas ja lisainfo

Edith Hermann

Kirjandusfestival Prima Vista kunstiprogrammi koordinaator

56612608