Kirjandusfestivalil Prima Vista on rikkalik ja mitmekülgne kunstiprogramm
Pressiteade
5.05.2023
Kirjandusfestival Prima Vista
Prima Vista kunstiprogrammi mahuvad sel aastal nii näitused noortelt Pallase tudengitelt kui juba tunnustatud vanadelt tegijatelt, nagu Toomas Kalve, Eve Kask, Andrus Kannel, Ardo Sägi, Asko Künnap jt.
Kokku on kogu programmis üle kümne näituse, kus eksponeeritud festivali teemaga rohkemal või vähemal määral seotud kunsti: graafikat, joonistusi, koloreeritud plaatkaamerafotosid, maastikufotosid koos heliga, maale, skulptuure, nahakunsti tehnikaid, köitekunsti ja gobelääne.
Pallase tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobeläänide näitus “Tahaks suusatama minna”, mis jääb avatuks 4. juunini Tartu Ülikooli raamatukogus, mõtiskleb selle üle, kus läheb piir võimalikkuse ja võimatuse vahel.
Kas pole igaüks meist kord elus tundnud seda tunnet – tahaks teha midagi muud, olla kusagil mujal, kohtuda inimestega keda enam pole või minna tagasi aegadesse, mis on möödas? Soovida võimatut on iseloomulik püüd ja igatsus, mis võib viia meeleheitele, kuid olla ka edasiviiv jõud. Siit edasi tekib küsimus – mis on üldse võimatu? On see alati nii, et vaid taevas on meile piiriks? Kust läheb piir võimalikkuse ja võimatuse vahel, kui erinev või ühesugune see meie jaoks on? Näitusel räägib iga autor oma loo, kasutades selleks gobelääntehnika mitmekülgseid võimalusi.
Näitusel esinevad Caroliina Ladva, Karl Olaf Kolla Liisa Hanvere, Renate Eensalu, Inger Tammela, Ülle Järv, Grete Maruste. Näitusega kaasneb väljapanek Pallase tekstiiliosakonna metoodilisest fondist valitud portfooliotest ja teostest. Näituse kuraator on Aet Ollisaar.
Tartu Ülikooli raamatukogus on 4. juunini avatud graafiku ja EKA õppejõu Eve Kase joonistuste näitus „Üksindus ja üksmeel” ning Toomas Kalve fotonäitus “Kalvetaarium”.
Eve Kask on oma näituse jaoks salvestanud vestlusi enda jaoks oluliste inimestega olulistel teemadel olemuslikust ja olemisest, vananemisest, elust ja surmast. Vestluste üksikud fragmendid on autor „kudunud“ joonistusteks, millest kujunevad omamoodi mõtete mustrid ja lõppkokkuvõttes suhtevõrgustik – pooleldi loetamatu maastik. Toomas Kalve fotoseerias on jäädvustatud eesti kultuuri hoidjate portreed, mis on kinni püütud vana plaatkaameraga.
TÜ raamatukogus saab näha ka fotograafi ja semiootiku Andrus Kanneli näitust „PAIGAHÄÄLI – Maastikufotod koos heliga”, Ardo Sägi graafikanäitust “Sõnumitoojad”, Pallase meediadisaini tudengite graafikanäitust “Sõlm”, oma töödega on väljas Pallase skulptuuri ja nahadisaini tudengid ning nautida saab Eesti Köitekunstnike Ühenduse köitenäitust. Ukraina päritolu eesti kunstniku Nestor Ljutjuki näitus „Punane raamat“ on eksponeeritud TÜ raamatukogu 2. korrusel konverentsisaali vasakpoolses koridoris.
Pallase nahadisaini osakonna näitusel “Aeg”, mis samuti TÜ raamatukogus, saab näha nahadisaini osakonna fondi aardeid ja esimese kursuse nahakunsti tehnikate loengus valminud töid.
Näituse kuraator, Pallase nahadisaini osakonna õppejõud Maila Käos kirjeldab näituse ideed järgmiselt: “Näitusel “Aeg” saab külastaja vaadelda nahakunsti tehnikaid, mille teostamiseks kuluv aeg saab osaks valminud tööst. Ajas liiguvad sündmused ühelt etapilt teisele, millest igaüks vajab enda aega. Mõni tööprotsess on aeganõudvam kui teine. Näitusele esitatud teosed kätkevad endas mitmeid tööprotsesse, kus edasiminekuks tuleb oodata – oodata seda õiget aega. Aega, millal liim on kuivanud, aega kui nahkmaterjal saavutab soovitud elastsuse… Aeg on kui soovunelm, midagi, mille kontrollimiseks meil võimalused puuduvad. Soovides rohkem aega, ihaldame me midagi võimatut, sest mitte kellelgi meist ei ole päevas kasutada rohkem kui 24 tundi. Seda, kuidas me endale kuuluva aja sisustame, valime me ise. Näitusel esinevad autorid on teinud oma valiku, luues läbi aeganõudvate tehnikate isikupärased teosed, mida nähes tuleb uskuda, et aeg on väärtus, mis annab võimaluse luua ja olla loominguline.“ Näitusetööde autorid on: Kädi Rist, Tea Šumanov, Marily Otter, Tõnis Aaliste, Mari Nukki, Ene Valdre, Liisa Lääne, Evelin Kõur, Maret Kaur, Aita Ambros, Regita Lepla, Liis Tisler, Lisete Jõepera, Kaari Sibrits, Helen Vetik, Diane Püss, Tuuli Silber, Jana Jaanson, Tiina Andron.
Tartu Linnaraamatukogus on 25. maini avatud Ove Büttneri ja Karl-Kristjan Nageli maalide ning Tiit Rammuli graafika ühisnäitus „Võimatud soovid“. Kuraator Tiina Büttner kirjutab Ove Büttneri maalidest: „Ove Büttneri võimatud soovid seonduvad käesolevas väljapanekus peamiselt Kuuga. Kord on see tema teoses kujutatule aktiivselt kaasa rääkivaks taustaks, kord moodustab tasapinnalise objekti“.
Linnaraamatukogus on üleval ka Asko Künnapi graafikanäitus “Sisesaarestik”. „Sisesaarestik on siin midagi, mida ei leia tingimata geograafilistelt kaartidelt, küll aga võib leida enda seest või juhatavad sinna unesnõiduja vihjed. Selle sajandi alguses, oma vahelduva intensiivsusega üliõppeaastate lõpusirgel, tekkis auahne plaan Sisesaarestik üles kaardistada.Tunnistan: töö ikka veel kestab. Paraku aga on nõnda, et osa projektist viiakse läbi une erinevatel tasanditel ja osa ilmsi… ning seeläbi pole kogu tervikut olnud kuigi lihtne kokku seada. Aga ma endiselt üritan,” avab kunstnik ise oma näituse tagamaid.
Pallase galeriis on 27. maini avatud Läti Kunstiakadeemia doktorantide näitus „Don’t Dream It’s Over / Ära unista, et see on läbi“ ja Sirje Peterseni juhendatud Pallase maaliosakonna III kursuse tudengite Hanna Kuusvere, Polina Richter, Ingmar Roomets, Diana Schmidt, Gertu Soosaar, Aleksandra Vlasova maalide näitus „Soovida võimatut“.
Tutvu kogu festivali Prima Vista programmiga:
Teate edastas:
Katrin Tegova
Kommunikatsioonijuht
MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista
katrin.tegova@kirjandusfestival.tartu.ee
56502721