Festivalist

Maikuu on Tartus alati eriline – on kevad ja on Prima Vista, mõlemad alati isemoodi, kuid iga kord nähtavalt vormimas Tartu õhustikku. 2004. aastal Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ja Eesti Kirjanduse Seltsi algatusel sündinud rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista on aasta-aastalt kasvanud, leidnud üha uusi sõpru ja kaasamõtlejaid ning kujunenud nõnda UNESCO kirjanduslinna Tartu tippsündmuseks, mis täidab linna terveks nädalaks sõnade, mõtete, raamatute ning festivalielamusi nautivate kirjanike ja lugejatega.

Mitmekesisus, teiste kunstivaldkondade sidumine sõnakunstiga ning uute loominguliste lahenduste katsetamine on teinud Prima Vistast ühe laiahaardelisema kultuurifestivali Eestis, mis toob kokku nii tuntud kui ka alustavaid autoreid Eestist ja teistest maadest ning pakub kuulamis- ja vaatamisväärset erinevas vanuses ja mitmesuguse kirjandusliku maitsega inimestele. Prima Vistaga on nii esinejate kui ka kaaskorraldajatena olnud aastate jooksul seotud paljud eesti kirjanikud, väliskülalistest on Prima Vistal olnud au võõrustada teiste seas niisuguseid autoreid nagu Umberto Eco, Jevgeni Griškovetz, Sofi Oksanen, Bruce Sterling, Ljudmila Ulitskaja, John Cooper Clarke, Wolf Biermann, Klaus-Peter Wolf ja Olga Tokarczuk.

Aja jooksul on festivalil välja kujunenud mitmeid iga-aastaseid tavasid, nagu näiteks teema, mis kujundab iga Prima Vista omapäraseks nii sisult kui ka vormilt ning on mõeldud inspireerima korraldajaid, esinejaid ja publikut, partnerlinna programm, mis viib festivali päevaks või paariks mõnda teise linna, ning patroon, kes aitab mõtestada teemat ning panustab ka festivali programmi. Prima Vista traditsioonide hulka kuuluvad ka vabaõhuraamatukogu südalinna pargis ning kahepäevane raamatulaat, kuhu kogunevad raamatuid müüma ja tutvustama kirjastajad üle Eesti.

Samal ajal on Prima Vista pidevalt otsinguline – püütakse leida üha uusi viise, kuidas väärtustada sõnakunsti, innustada loomingulisust ja pakkuda elamusi nii esinejatele kui ka publikule. Alates noorte omaloominguvõistlustest kuni juba tuntud autoreid kaasavate kirjutamisprojektideni on festival toetanud uute tekstide ja teoste sündi, alles alustavate autorite julgustamiseks loodi 2007. aastal kirjandusauhind „Esimene Samm“. Koostööd tehakse paljude organisatsioonide, kogukonnaliikumiste, kirjastuste, raamatupoodide ja teiste festivalidega, nõnda on Prima Vista pakkunud kunsti-, filmi- ja kontserdiprogramme, aga ka näiteks ilmestanud koostöös tänavakunstnikega Tartu Kirjanduse Maja müüri. Erinevad partnerid ja paigad on aidanud kaasa sellele, et Prima Vistale võib peale raamatukogude ja Kirjanduse Maja sattuda ka parkides ja tänavatel, kohvikutes, muuseumides ja kultuuriklubides. Vormilised otsingud on muuhulgas kujundanud festivali avamisest omaette kunstilise programmi, toonud publikuni erinevaid kunste ühendavaid etteasteid ning toonud koostöös ameerika luuletaja Ron Whiteheadiga Eestisse uue sündmusežanri – 24-tunnise katkematu kultuurimaratoni.

Prima Vista teokssaamisesse panustavad jätkuvalt selle neli asutajat, ühisorganisatsiooniks on MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista. Märkimisväärne panus on aga ka partneritel ja sõpradel, keda on rohkelt nii Eestis kui – üha enam – mujalgi maailmas. Peakorraldajate ja partnerite panus on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust – Prima Vistale on omistatud Euroopa festivalide kvaliteedimärk „EFFE Festival Label“ aastateks 2019–2020.

MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista lähtub sündmuste korraldamisel 2022. aastal SA Tartu 2024, Tartu linna ja kestliku ürituskorralduse konsultatsiooniettevõte Acento koostöös valminud juhendist. Jälgime, et igas valdkonnas oleks täidetud minimaalsed nõuded.  Loe täpsemalt siit.