Meelis Friedenthal (Eesti)
Meelis Friedenthal kaitses Tartu Ülikoolis 2008. aastal doktoritöö Tallinna Linnaarhiivis oleva 13. sajandi käsikirja kohta, mis käsitles nägemist ja tajumist teoloogilis-allegooriliselt ja erinevatest keskaegsetest nägemisteooriatest lähtuvalt. Doktoritöö kirjutamisega samal ajal andis ta välja ka žanriulme valdkonda kuuluva romaani „Kuldne aeg”, mis käsitleb mäletamise, ajaloo ja selle rekonstrueerimise küsimusi düstoopilises tulevikumaailmas.
Aastatel 2008-2014 osales Friedenthal teadusprojektis “Ideede ja teooriate levik ja retseptsioon Baltimaades Rootsi ja Vene võimuperioodil” ja uuris peamiselt 17. sajandi Tartu ülikooli ajalugu. Sellel ajal avaldatud maagilise historitsismi valdkonda kuuluv romaan „Mesilased” tõukus Tartu ülikooli ajaloo uurimisest. Teos pälvis 2012 aastal Euroopa liidu kirjandusauhinna ja on praeguseks tõlgitud 15 keelde.
2014-2015 oli Friedenthal Göttingeni Ülikooli Lichtenberg-Kolleg Fellow, uurimisteemaks religioosne tolerants varauusaja perioodil, eelkõige Saksa ülikoolides. 2015-2020 oli Friedenthal Uppsalas Swedish Collegium for Advanced Study Pro Futura Scientia Fellow, uurimisteemaks Balti regiooni ülikoolidisputatsioonid varauusajal. Sel perioodil kirjutas Friedenthal oma kolmanda romaani „Inglite keel” (2016), mis kuulub samuti maagilise historitsismi valdkonda ja käsitleb raamatute ja paberi ajalugu.
2021. aastal avaldas Friedenthal jutukogumiku „Kõik äratatakse ellu”, mis koondab valiku aastatel 2002-2021 kirjutatud lugusid. Paljud seal avaldatud lood on varem ilmunud Indrek Hargla koostatud ulmekogumikes.
Praegu töötab Friedenthal Tartu Ülikooli Raamatukogu ja Tartu Ülikooli mõtteloo kaasprofessorina ning tema peamine uurimisteema on Läänemere regiooni intellektuaalajalugu varauusajal, fookusega teoloogia ja filosoofia ajalool. 2023. aasta lõpus ilmus tema neljas romaan „Punkti ümber”, mille tegevus toimub 20. sajandi alguses ning lähtub väga kaudselt eesti päritolu kunstniku, filmitegija ja okultisti Friedrich Jürgensoni elust.
Päevakirjaniku Meelis Friedenthali loovkirjutamise töötuba „Kirjutamisest kui ajamasinast”