Toomas Kuusingu linoollõike tehnikas graafika kaksiknäitus „Kalõvipoig“ ja illustratsioonid Lauri Sommeri raamatule „Lugusid lõunast“ 3.05–20.07.2025

TÜ Raamatukogu II korrus
3.05–20.07.2025
Avamine 30.04 kell 17.00

Näitus „Kalõvipoig“
Kalevipoja-ainelisel näitusel on linoollõikes illustratsioonid võrukeelsele „Kalõvipojalõ“. Toomas Kuusingu käsitlus on minimalistlik ja askeetlik ning igas plaanis mitmekihiline. Nagu Marju Kõivupuu kirjutab: „Vaieldamatult on Kuusingu looming kaalukas panus Kalevipoega kujutavate arvukate kunstiteoste seas ning loob võrukeelsele „Kalõvipojalõ“ arvestatava lisaväärtuse.”
„Kalevipoja kujutamisel on kunstnik õnneks vältinud stereotüüpi Kalevipojast kui naiste lemmikust atleetlikust rammumehest. Siit vaatab vastu pigem pisut ebakindla moega poisikeseohtu mees, kes vägitükke tehes otsib oma kohta selle päikese all, saatjaks esiisade natuke murelikud pilgud: mida see poiss õigupoolest möllab? Kas ta saab hakkama? Kas ei tee ta rumalaid otsuseid? Võrukeelse eepose illustratsioonidel näib Kalevipoeg olevat ajalik – sellest noorest elu ahmivast mehest pole Vana Valge seljas põrguväravas enam suurt järel. Ning kes on see üleelusuurune mees, kes esikaanel valvab kõige loodu üle? On see vana Kalev või tema tormakavõitu poeg? Või keegi kolmas…“, kirjutas Marju Kõivupuu 2022. aastal ajakirjas Keel ja Kirjandus. Vaataja saab näitusel näha ja suhestuda oma või Toomas Kuusingu esitatuga või lisaks eelnevate kunstnike poolt loodud Kalevipoja kuvandite ja illustratsioonidega trükitud raamatutes.

„Lugusid lõunast“
Lauri Sommeri „Lugusid lõunast“ on valik lindistusi vanadelt kassettidelt. Osa neist põhineb vanakeste juttudel, osa peretraditsioonil, osa folkloorsel ainesel ja osa fantaasial. Mõni pala on antud nii murdelises algkeeles kui vabatõlkes. See on omamoodi jätk endisaegsele jutuvestmisele ning rahvasuule toetunud Juhan Jaigi „Võrumaa juttude“ kahele jaole. Lugude toimumispaigad on Võrumaa, Peipsiveer, Setomaa nii meie kui Petseri poolel, Kulkna (Kolpino) saar ja Lämmijärve teisel kaldal paiknev Chudskaja Rudnitsa kyla. Pajatusi laiendavad Toomas Kuusingu linoollõiked.