Juha Hurme (Soome)

Foto: Stefan Bremer/Teos

Juha Hurme (s 1959) on üks väljapaistavamaid ja auhinnatumaid Soome kirjanikke ja teatriinimesi, kelle teravad sõnavõtud ja suurepärane esinemisoskus on teinud temast ka ühe enim jälgitud Soome kultuuritegelase. Hurme on kirjutanud kuus romaani, käsikirjutanud ja lavastanud kümneid näidendeid ning asutanud ja juhtinud erinevaid teatriasutusi. Tema loomingus ühendub autobiograafia sageli laialdaste teadmistega kultuurist ja ajaloost. Eriti südamelähedased on talle Soome kirjandusklassikud, kelle loomingut ta on korduvalt tõlgendanud või sellele viidanud. Mullu „tõlkis“ Hurme Soome esimese romaani, Aleksis Kivi (1834–1872) „Seitse venda“ tänapäeva soome keelde. 

2017. aastal pälvis Hurme Soome kõige prestiižsema kirjandusauhinna Finlandia teosega „Neem“ (tlk Tiiu Kokla, Varrak, 2021). „Neem“ jutustab Soome kultuuriajaloost, alates Suurest Paugust kuni 1809. aastani, mil Soomest sai Vene impeeriumi osa. Ühtlasi on see terve meie planeedi kultuuriloo sündi ja arengusse süübiv teos, mida on raske paigutada ühte žanrisse. Tegemist on justkui pika esseega, milles ühenduvad kõige säravamal viisil Hurme kui tänapäevase renessansiinimese analüüsivõime, intellektuaalsus ja virtuoosne sõnakasutus. 

„Neem“ on Soomele pühendatud raamat – ja ühtlasi Soome müüdi lammutamismanifest. See võtab juppideksi kõik paatosliku ja püha, mis puudutab ühe rahva omapära, originaalsust ja tõekspidamisi. Sõnade taustal kõlab autori heatahtlik ja puhastav naer. Hurme teksti hurma annab tabavalt edasi Tiiu Kokla tõlge eesti keelde, mis oli Eesti Kultuurkapitali aastapreemia nominent 2021. aasta ilukirjandusliku tõlke kategoorias.

Juha Hurme esineb 10. mail 2022 kell 18.00 Tartu Kirjanduse Majas. Kirjanikuga ajab juttu Heidi Iivari. Vestlus toimub eesti ja soome keeles. Toetab Soome Instituut.

Loe veel: 

https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/juha-hurme-inimesest-neemes-soomes-ja-kalevalas/ (eesti keeles)

https://kultuur.postimees.ee/7264444/skandinaavia-kaenlaaugus-elamise-kroonika (eesti keeles)

https://kultuur.err.ee/1608523688/tiiu-kokla-juha-hurme-on-kirjanikuna-ohtlik-nahtus (eesti keeles)

https://www.helsinkiagency.fi/headland/ (inglise keeles)

Prima Vista tänavune teema on „Mängu piirid“. Kust jooksevad mängu piirid?

Juha Hurme: “Olen nii kirjanik kui lavastaja. Teatrikunsti tüvisõna “draama” tähendas alguses mängu, mis on mõeldud nii selles osalejatele kui ka pealtvaatajatele.

Sel moel kujuneb dünaamiline piiritõmbamine, kus iga esitus tähendab kõiki osapooli austavat arutelu selle üle, kuhu piirid seekord asetuvad.

Seda põhimõtet võib laiendada igasugusele kunstilisele ja isegi ühiskondlikule tegevusele. Meie inimestena oleme müüdiloomeks võimelised loomad, oleme sündinud piire liigutama ja oma haaret laiendama. Kui meil see mängu- ja vestlusvõime kaob, tungib asemele eelarvamus, propaganda ja viha, isegi verevalamine ja sõda.”

Vaata Juha Hurme tervitusvideot siit: https://www.youtube.com/watch?v=obpuRtvOe-c.