Raamatu ja roosi päev

23. aprillil tähistab Prima Vista ülemaailmset raamatu ja roosi päeva ning korraldab maikuise kirjanduspeo eelsündmusena mitmeid üritusi.

TÜ raamatukogus toimub sel päeval raamatulaat, kus Tartu kirjastused müüvad raamatuid ja kingivad ostjatele roose. Koostöös Tartu Kaubamaja ning Tartu Kaubamaja Apolloga jagatakse Kaubamaja ostukeskuses roose ning kes roosi raamatupoe müüjale kingib, saab vastu ühe sel päeval tasuta pakutavatest raamatutest. Lisaks jagavad Apollo poes raamatusoovitusi armastatud kirjanikud.

Alates 2007. aastas toimub raamatu ja roosi päeval Prima Vista ja Tartu kultuurkapitali kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaadi väljakuulutamine ja esinemine. Kirjanduskonkurss „Esimene samm“ on ellu kutsutud selleks, et selgitada välja aasta parim trükiajakirjanduses ilmunud ilukirjanduslik debüüt.

Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku ning 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus.

23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.