Raamatu ja roosi päev

23. aprillil tähistab Prima Vista ülemaailmset raamatu ja roosi päeva.

Prima Vista, Kirjanduslinn Tartu, Kirjanike Liidu Tartu osakond ja raamatupood Utoopia tähistavad raamatu ja roosi päeva tänavu üheskoos ja virtuaalselt. Selle päeva programmi saavad neljapäeval, 23. aprillil kõik soovijad jälgida FB vahendusel.

Raamatu ja roosi ürituse tutvustus ja kava: https://www.facebook.com/events/225490462109364/ Veebiprogrammi ülekanne: https://www.facebook.com/kirjanduslinntartu/

14.00 Kaisa Ling (hispaaniakeelse autori luuletus originaalis ja tõlkes kummardusena kultuurile, kust raamatu ja roosi päeva traditsioon alguse sai)
15.00 Linnakirjanik Carolina Pihelgas
16.00 Tõnis Vilu
17.00 Esimese sammu võitja väljakuulutamine ja videoesinemine
17.30 LIVE: “Kodune raamatukogu”
Uus saatesari uurib, mida leidub kirjarahva kodustes raamatukogudes, kuidas kodused raamatukogud kujunevad ja täienevad ning kus ja kuidas raamatud paiknevad. Raamatu ja roosi päeval linastuvas avasaates tutvustab  oma raamatukogu Müürilehe kirjandustoimetaja Maia Tammjärv.
18.00 LIVE: tühi saal

Kuula raamatu ja roosi päeva eestvedaja, Prima Vista programmijuhi Marja Undi intervjuud Klassikaraadios: https://klassikaraadio.err.ee/1075626/delta-23-aprillil-raamatud-luule-ja-roosid-ning-veel-kord-raamatud

Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku ning 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus.

23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.