Kunstiprogramm

Prima Vistal 2020 on tihe ja haarav kunstiprogramm maali, skulptuuri, foto ja raamatu näitustega ning töötubadega.

Teemast “Inimese varjud” lähtuvalt esitletakse kunstnik Anne Rudanovski fotonäitust, tund või päev ühe maailma eri paigas elava eestlase varjuna. Fotograaf Malev Toom avab näituse  Eesti ja Tartu legendaarsetest kirjanikest ja kultuuritegelastest.

Koostöös Kõrgema kunstikooliga Pallas eksponeeritakse TÜ raamatukogu fuajees kõrgkooli tutvustavat rändnäitust „Tugevus algab juurest“. TÜ raamatukogu erinevatel korrustel saab vaadata Pallase õppejõudude ja tudengite foto, maali- ja skulptuuriteoseid.

Kunstiprogrammi raames on eksponeeritud ka festivali patrooni, Viivi Luige loomingut.  2019. aasta Eesti kauneimad raamatud on välja pandud Kõrgema Kunstikooli Pallas raamatukogus. Toimub varju joonistamise õpituba Trüki- ja Paberimuuseumis TYPA.

Tartu Linnaraamatukogus on Ove Büttneri ja Tiit Rammuli ühisnäitus VARJUD SEINAL mis on otseselt inspireeritud Prima Vista selle aasta teemast. Lisaks vee veel väliskülalise, Tšehhi kirjaniku ja illustraatori Denisa Prošková, illustratsioonide näitus.

Prima Vista eel, ajal ja hiljemgi leidub peale huvipakkuva kirjasõna ja põnevate kohtumiste, uudistamist ja avastamist nii inimestest kui varjudest ka kunstis.

 • 1. september – 30. september raamatunäitus

25 KAUNEIMAT EESTI RAAMATUT JA 5 KAUNEIMAT EESTI LASTERAAMATUT 2019.

Koht: Pallase raamatukogu lugemissaal.

Näituse kuraator on Edith Hermann, graafilise kujundus tegi Tartu Kunstikooli õpilane Sander Lillo.

 • 3. september – 26. september  maalinäitus

Indrek Aavik VALGUSES JA VARJUS (KUMMITUSLINN / GHOST TOWN)

Koht: TÜ raamatukogu II korrus, konverentsisaali esine ala.

Kohad ja ruumid täituvad aja jooksul isiklike mälestuste ning eriliste tähendustega,  jäädes lõpuks täielikult subjektiivse kogemuse varju. Teisalt, müstilist varjuelu elades võivad kohad muutuda isiksuse alusehituseks, laenates lahkelt materjali kujutluspiltide ja mõtete jaoks. Näitus mõtestab inimese ja ümbritseva vastastikust suhet kognitiivsest aspektist, esitades kujutlus / mälupilte ning reaalsust samaaegselt, pöörates pahupidi nende ootuspärase hierarhia.

 • 9. september – 4. oktoober Liisa Mudisti näitus KASVUHOONE

Koht: TYPA galerii

Liisa Mudist (1994) on kunstnik ning luuletaja, kes on oma kunsti- ja luulepraktikas tegelenud meediumi olemuslikkusega. Oma loomingus keskendub Mudist mõjule, mis on luule või maali osadel: sõnadel, tähtedel, liikumisel, rütmil, milline kultuuriline mõju on värvidel ja kompositsioonil. Tänavu kevadel pälvis Liisa Mudist ka Prima Vista kirjanduspreemia “Esimene samm”.

 • 15. september – 18. oktoober raamatunäitus

VIIVI LUIK – luuletaja, proosakirjanik, esseist.

Koht: TÜ raamatukogu III korruse fuajee.

Näitusel on valik Prima Vista patrooni Viivi Luige loomingust.

Väljapanek on koostatud TÜ Raamatukogu fondide põhjal.

Kuraatorid on Edith Hermann ja Mare Pikkel.

 • 15. september – 18. oktoober Malev Toome fotonäitus INIMESED

Koht: TÜ Raamatukogu III korruse fuajee

Näitus on legendaarsetest Eesti ja Tartu kirjanikest, kunstnikest ja kultuuritegelastest

 • 18. september – 17. oktoober

Ove Büttneri ja graafik Tiit Rammuli ühisnäitus VARJUD SEINAL

Koht: Tartu Linnaraamatukogu II ja III korruse fuajee

 • 18. september – 17. oktoober

Tšehhi kirjaniku ja illustraatori Denisa Prošková illustratsioonide näitus

Koht: Tartu Linnaraamatukogu, muusikaosakonna galerii

 • 26. september kl 12.00 Taaskasutusmärkmiku töötuba

Koht: TYPA

Eelregistreerimine siin

Töötoas osalemise maksumus on 10 eurot.

Juhendaja on Mirjam Pärnamets.

Taaskasutusmärkmiku töötoas saab igaüks teha vanadest raamatukaantest Tartuensis College sarja märkmiku.

Märkmik on kammspiraalköites, sisupaberiks valge, jooneline või täpiline ja 100% taaskasutatud paber. Kaaned saab teha oma kaasavõetud raamatust (suurus kuni A4) või valida meelepärased kaaned TYPA pakutavast valikust. Töötoa pikkus on 3 – 4 tundi, olenevalt osalejate arvust.

 • 2. oktoober – 1. november Pallase rändnäitus

TUGEVUS ALGAB JUUREST, KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS 100.

Koht: TÜ raamatukogu fuajee.

Kuraator Edith Hermann

 • 8. november näitus VARJUS POOL. Kuraator Anne Rudanovski

Koht: TYPA

 • 8. oktoober kl 16.30 – 18.30 Varju joonistamine

töötuba INIMESE VARI.

Koht: TYPA

Juhendaja Anne Rudanovski.

Tule joonista sõbra siluett! Vana legend räägib sellest, kuidas armastusest sündis pärastlõunase päikese varjust esimene söega profiilportree karmile kaljuseinale…

 • 19. oktoober – 19. november Anne Rudanovski fotonäitus

EESTLASE VARJUKS MAAILMAS.

Koht: TÜ raamatukogu II korrus.

Kunstnik ja Pallase professor Anne Rudanovski otsustas 2019. aasta ümbermaailmareisil igas riigis üles otsida ühe eestlase, kes oli selle maa oma elukohaks valinud ning fotoprojektina dokumenteerida tunni või päeva tema elust, liikudes varjuna ta kõrval. Fookuses olid küsimused, kuidas võõras kultuur ja elukorraldus inimesi muudavad. Mida see nende jaoks tähendab?

Näitusel „Eestlase varjuks maailmas“ toimub Anne Rudanovski lugude jutustamise õhtu 17. novembril kell 17– 18 TÜ raamatukogus II korruse konverentsisaali esisel alal.

 • 9. november – 6. detsember Skulptuurinäitus – Kõrgema Kunstikooli Pallas 4. kursuse tudengite kavandatud ja teostatud portreed / büstid  Eesti tuntud  inimestest.

Koht: TÜ raamatukogu II korruse fuajee

Juhendaja Mati Karmin, kuraator Anne Rudanovski.

Alates 9. novembrist on Tartu Ülikooli Raamatukogus esindatud Pallase skulptuuriosakonna 4. kursuse tudengite tööd. Tegemist on kubistlike üleelusuuruses kipsportreedega, mis kujutavad autoritele olulisi silmapaistva varju jätnud isiksusi.

Eksponaatide modelleerimisega alustati professor Mati Karmini juhendamisel juba eelmisel õppeaastal, kuid koroona leviku tõttu jäid taiesed ateljeesse oma aega ootama. Nüüd, aasta hiljem, on skulptor Paul Männi juhendamise ja skulptuuriosakonna abistava käe abil saavutanud teosed oma lõpliku vormi ning ootavad teid ülikooli raamatukogus kuni 6.detsembrini.

Näitusel osalevad autorid: Kelly Alloja, Reelika Harlašov, Olger Lehtsaar, Rivo Mändmets, Kassandra Oras, Heili Rungi ja Andreas Tukmann.