Prima Vista tähistab raamatu ja roosi päeva

Reedel, 23. aprillil kell 15 algavas veebikavas kutsub kirjandusfestival Prima Vista tänavu septembrikuusse lükkunud kirjanduspeo eelsündmusena osa saama ülemaailmsest raamatu ja roosi päevast. Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku ning 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus.

Kell 15 Prima Vista Facebooki lehel ja Youtube’is nähtav veebiülekanne kutsub osa saama kirjanduselamustest ning kommentaarides teistega jagama isiklikke raamatu ja roosi päeva tavasid ning lugemissoovitusi. Kuulutame välja tänavuse kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaadi ning anname sõna kõige esimestele „Esimese sammu“ laureaatidele Anti Saarele – pälvis kõnealuse preemia aastal 2007 – ja Berit Kaschanile (2009). Tänavusest žürii tööst räägivad Krista Ojasaar ja Triin Ploom-Niitra ning raamatu ja roosi päeva tähistamisele pühendatud veebisaadet juhivad Kaisa Kuslapuu ja Gregor Kulla.

Traditsiooniliselt on raamatu ja roosi päeval toimunud väike raamatulaat, mida sel kevadel füüsiliselt korraldada ei saa. Raamatulaada korraldajad aga soovivad kirjastusi toetada ning kutsuvad kaasa lööma veebikampaanias, kus sotsiaalmeedia vahendusel korraldatakse raamatusõpradele ja -lugejatele auhinnaloos. Kampaania auhindadeks on kirjastuste välja pakutud raamatud ja festivali poolt uhked „stabiliseeritud“ roosidega kinkekarbid. Lisaks tutvustatakse Prima Vista raamatulaada Facebooki lehel uusi raamatuid ning jagatakse infot kirjastuste sooduskampaaniate kohta. Loodame sel korral veebis pakkuda meeldivaid elamusi ning üheskoos tähistada raamatutele pühendatud päeva!

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Lisainfo

Triin Ploom-Niitra

Prima Vista korraldustoimkonna liige

55 680 253

triinploom@hotmail.com