Prima Vista venekeelses programmis on tänavu palju luulet ja põnevaid loenguid


8. -13. maini Tartus toimuva kirjandusfestivali Prima Vista vene kirjanduse programmis keskendutakse Euroopa riikides elavatele vene keeles kirjutavatele autoritele: lugejatega kohtub Rootsist pärit Rimma Markova ning Iisraelist tuleb Tartusse tuntud luuletaja, esseist ja tõlkija Linor Goralik, kes esitab festivalil oma kirjandusprojekti ROAR (Resistance Oppositional Arts Review). Lisaks  osalevad festivalil kohalikud vene kirjanikud – Eesti Kultuurkapitali laureaadid Andrei Ivanov ja Jelena Skulskaja ning luuletaja Ekaterina Velmezova, kes on ühtlasi Tartu ja Lausanne’i Ülikooli professor, kavas kõlavad eesti-vene ja vene-eesti tõlked.

Aleksei Turovski. Foto: erakogu

Esmaspäeval 8. mail on Tartu Ülikooli raamatukogu Tõstamaa ruumis sündmus „Võimatu oli võimalik, kuid see oli unistus“, kus kõlavad vene keeles kirjutavate kohalike autorite teosed, eesti luule tõlked vene keelde, bardi- ja rahvalaulud.

Teisipäeval, 9. mail kell 18 ootame kõiki TÜ raamatukokku Tartu Ülikooli lektori Roman Voitehhovitši avalikule loengule “”Võimatu on võimalik“: võlurid vene kirjanduses”. Samal päeval saavad huvilised kohtuda kell 17.30 Rimma Markovaga (Rootsi) Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis, esitamisele tuleb kava “Luuletusi sõjast ja rahust“, Markova loeb oma luuletusi tsüklist „Proovi aga nüüd mitte sõjast“, arutledes selle üle, kas on võimalik või võimatu kirjutada praegu luulet muust kui sõjast. Kell 19 on konverentsisaalis järg Linor Goraliku käes (Iisrael), kes esitleb kirjandusprojekti ROARi. Alates 24.04.2022 ilmuv veebiväljaanne ROAR avaldab sõjavastaseid ja Venemaa ametlikule kultuurile ning propagandale vastanduvaid tekste – proosat, luulet, kunstiteoseid, graffitit, audio- ja videoklippe.

Kolmapäeval, 10. mail kell 16  leiab TÜ raamatukogus aset Andrei Ivanovi loominguõhtu ning kell 18 Jelena Skulskaja loomeõhtu ja avalik loeng „Metamorphosis“, modereerib Juku-Kalle Raid. Kohal on ka festivali patroon Mehis Heinsaar.

Neljapäeval, 11. mail  kell 14.30 on taas võimalik kohtuda Rimma Markovaga, sedapuhku Tartu Linnamuuseumis. Kõne all on autori romaanid „Stoltz“ ja „Must viiking”, mis jutustavad segaperedest. Kohtumisel kirjanikuga arutletakse inimeste enesemääratlemise, „oma“ ja „võõra“ tunnetuse üle, millega võivad olla vahel seotud mõned võimatud soovid.  

Linnamuuseumis toimub samal päeval kell 16 Ekaterina Velmezova loomeõhtu “Natuke sellest, mis pole veel teostunud”. Kell 17.30 jätkub õhtu sealsamas Linor Goraliku loomeõhtu ja loenguga „Riided ja nende taju protestimiitingutel“, modereerib Ljudmila Kazarjan.

Festivali eelviimasel päeval, 12. mail kell 14  peab TÜ raamatukogus Aleksei Turovski loengu „Võimatu ja vähetõenäoline loomade maailmas – läbi müütide ja ilukirjanduse“. Näeme Turovskit seekord rääkimas mitte ainult loomadest, vaid ka kirjandusest, aga ta teeb sama huvitavalt ja haaravalt. Kell 16 on TÜ raamatukogu fonoteegis  Rimma Markova luuletund „Ikka tundub, et ema on siin…“ ning kell 17 lõpetab venekeelse programmi seal samas fonoteegis Olga Einasto ja Elmet Neumanni akustiline kontsert “Laulud emadele, kes suudavad võimatut”.

Vaata festivali kogu programmi: https://kirjandusfestival.tartu.ee/

Rohkem infot:
Olga Einasto
Prima Vista venekeelse programmi koordinaator
553 7982
olga.einasto@ut.ee