Filmiprogramm

Prima Vista tänavune filmiprogramm toimub taas Tartu Elektriteatris ning tõukub mõistagi festivali teemast “Inimese varjud”.

Kas vari kõrgub üle inimese või saab inimene üle oma varju hüpata? Milline on edu, võimu ja vabaduse hind? Kuivõrd mõjutavad meid teadmised, ajalugu ja ideoloogiad ning kuidas nende painetega toime tulla? Läbi viie filmi saame uudistada erinevaid elukäike, ajastuid ja maailmanurki ning mõtiskleda nende kaudu selle üle, milliseid varje jätab üks inimene endasse, teistesse ja ümbritsevasse keskkonda.

Esmaspäev, 21. september kell 18:00 mängufilm „Vari” ja vestlusring, sissepääs prii

„Vari” on Lenfilmis 1971. aastal valminud muinasjuttfilm, mille aluseks J. Švartsi samanimeline näidend. Film tegeleb igavese teema – hea ja kurja võitlusega. Ebatavalisse muinasjuturiiki saabub heasüdamlik õpetlane Kristjan-Teodor. Nii saab alguse uus muinasjutt, milles õpetlane leiab end peategelasena. Ta armub kergemeelsesse printsessi ning palub oma varjul teda valvata. Viimasest saab aga inimene nimega Teodor-Kristjan ning õpetlane leiab peagi, et vari on võtnud üle kogu ta elu. Erinevalt peremehest on vari valelik, julm ja ebameeldiv. 

Švartsi loomingule omaselt on lugu ühtaegu naljakas ja hirmus. Nadežda Koševerova filmi osatäitjateks on terve omaaegsete vene filmitähtede galerii. Siin mängivad Oleg Dal, Marina Nejolova, Vladimir Etuš, Anastassia Vertinskaja, Andrei Mironov, Ljudmilla Gurtšenko, Sergei Filippov ja Georgi Vitsin.

Film linastub vene keeles eestikeelsete subtiitritega.

Teisipäev, 22. september kell 17:45 dokumentaalfilm „Minu spioonist isa”, pilet €5.50

„Minu spioonist isa” on film külma sõja spioonimängudest, mis asjaosalistele oli kõike muud kui mäng, ja nende jäetud armidest kogu eluks. See on lugu tüdrukust, kes saab 1978. aastal võimaluse sõita New Yorki külla Nõukogude Liidu diplomaatilisel missioonil viibivale isale. Ta avastab end ootamatult suurriikide luuremängude keskelt ja peab tegema valiku, mis lõikab ta igaveseks ära oma eelmisest elust. Isiklikke arhiivimaterjale, vaatlevat dokki ja taaslavastusi kasutades elustab film 1970. aastate lõpu külma sõja atmosfääri, millesse on põimitud ootamatult uude ja tundmatusse maailma sisenenud noore naise väga isiklikud mälestused.

Film linastub inglise, vene ja läti keeles eestikeelsete subtiitritega.

Kolmapäev, 23. september kell 18:00  dokumentaalfilm „Maa sool”, pilet €5.50

Brasiilia fotograaf Sebastião Salgado on pea pool sajandit rännanud mööda erinevaid mandreid ja jäädvustanud pidevas muutumises olevat maailma ning inimkonda. Tema kaamerasilma ette on jäänud rahvusvahelised konfliktid, näljahäda laastav haare ja pagulaste niru olukord. Oscarile kandideerinud dokumentaalfilmis jälgime nimekat fotograafi loodusradadel, kus ta püüab tabada meie koduplaneedi võrratut ilu, aga näidata ka keskkondade ja ökosüsteemide kaduvust, millele aitab kaasa inimtegevus. Filmikaameraga viivad meid nii loovisiku mõtete kui lummava looduse juurde saksa filmilegend Wim Wenders ja peakangelase poeg Juliano Ribeiro Salgado. “Maa sool” on film, mis oma võimsa pildikeelega sobib suurelt ekraanilt vaatamiseks.

Film linastub portugali, prantsuse ja inglise keeles eestikeelsete subtiitritega.

Neljapäev, 24. september kell 18:00 mängufilm „Budapest Noir” ja vestlusring, sissepääs prii

Kirjanik Vilmos Kondori „Budapest noir” on Ungari viimase kümnendi edukaim krimiromaan. Raamatu põhjal on valminud samanimeline film, mis viib meid Budapesti aastal 1936. Peaminister Gyula Gömbös on surnud. Kogu linn on leinas ja isegi ajakirjandust ei huvita, et ühe värava alt leitakse tüdruku surnukeha. Ainukesena saabub sündmuskohale ja hakkab asja uurima krimiuudiste žurnalist Zsigmond Gordon. Niidiotsad hakkavad meest juhatama ülemistesse ühiskonnakihtidesse, korrumpeerunud poliitikute ja rikaste ärimeeste maailma. Ja ka allapoole, prostituutide ning illegaalsete poksimatšide pimedatesse urgastesse. Gordon soovib vaid üht: leida üles noore neiu tapja Budapestist – sellest ühtaegu hiilgavast ja räpasest, vastuoludest kihavast patusest linnast. Filmi teemal vestlevad Siim Lill ja Kriszta Tóth.

Film linastub ungari keeles ingliskeelsete subtiitritega.

Reede, 25. september kell 21:00 mängufilm „Kaklusklubi”, pilet €5.50

Kaklusklubi esimene reegel: kaklusklubist ei räägita. Teine reegel: kaklusklubist ei räägita. 

Kultusfilmi staatusesse tõusnud „Kaklusklubi” viskab teravaid kriitikanooli tarbimisühiskonna pihta ning otsib sügavust noorte meeste elus, kelle isad on hüljanud, aga kelle töö ei suuda hinges laiutavat tühjust täita. Kuidas tunda end elusana maailmas, kus ainsaks inimsoojuse allikaks on erinevad tugigrupid? Nimetu peategelase ja tema anarhistlike ideedega sõbra Tyler Durdeni jaoks peitub vastus põrandaalustes kaklusklubides, kus kohtutakse ootamatu teraapia vormis. Chuck Palahniuki romaanil põhinev linateos uurib võimalust ühiskonda raputada või lausa laiali lammutada.

Film linastub inglise keeles eestikeelsete subtiitritega.