Cory Doctorow (Kanada)

Kanada-briti kirjanik, aktivist, õppejõud ja ajakirjanik Cory Doctorow (pole USA klassiku E.L. Doctorow’ sugulane!) on oma huvialaks valinud interneti ja seadused, mis metaversumis valitsevad. Tulihingelise vaba autoriõiguse ja tõlgendamisvabaduse kaitsjana on ta avaldanud mitmu oma teost korraga nii trükis kui ka vabalt kättesaadavaina veebis Creative Commons litsentsi all. CC-litsents lubab teoseid vabalt kasutada, jagada ja tõlgendada, kuniks neid enda omade pähe ei müüda.

Doctorow’ teosed, nii fiktsionaalsed kui ka esseistlikud, räägivad kaasaja valupunktidest: päikesepungiromaan „The Lost Cause“ (2023) lootuse võimalikkusest kliimakriisis, mitteilukirjanduslik „The Internet Con: How to Seize the Means of Computation“ (2023) õpetab Big Techi lammutama, tehnopõnevikus „Red Team Blues“ (2023) tegeletakse finantskuritegudega. Monopolid ja vandenõuteooriad saavad ühtviisi tähelepanu nii tema täiskavanutele mõeldud teadusulmes kui ka noorteraamatutes.

Olgugi et Torontos sündinud Doctorow sai 2011. aastal ka briti kodanikuks, otsustas ta pärast tooride võitu 2015. aastal siiski kolida Los Angelesse. Muu hulgas töötab ta digiõiguste huvigrupi Electronic Frontier Foundation heaks, on MIT meediauuringute labori teadur, arvutiteaduse külalisprofessor Open Universitys, peab igapäevaselt blogi aadressil Pluralistic.net ning tema uus raamat „The Bezzle“ ilmus 2024. aasta veebruaris.

Foto: Cory Doctorow
Cory Doctorow

Suur futuroloogiline kongress: Cory Doctorow (Kanada)