Gina Viliūnė (Leedu)

Foto: Vytenis Kriščiūnas

Kõik Gina Viliūnė (1974) raamatud on kummardus Vilniuse linnale, tema ajaloole, inimestele ja kummastavale õhustikule. Tema raamatuid lugedes saab kohe selgeks, et Gina armastab oma linna väga, tunnetab selle erilist vaimu, mida üritab ka oma raamatutes avada. 

Eesti lugejateni jõudnud ajalooline detektiivromaan „Veretöö kingsepa töötoas“ („Žmogžudystė batsiuvio dirbtuvėje“, 2020)  sai alguse ootamatutest kokkusattumustest. Ühel lõikavkülmal talvepäeval korraldas Vilniuse giidide ühing ekskursiooni rahvusvahelisele arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud jalanõude näitusele. Ekskursiooni viis läbi näituse kuraator, arheoloog ja oma töö suur entusiast Arūnas Puškorius. Gina meenutab, et tema jutustust kuulates mõtles ta,  kui tore oleks see kõik raamatusse panna. Peagi pärast seda pakkus kirjastuse Tyto alba juhataja Lolita välja, et võiks kirjutada salapärasest persoonist – Vilniuse timukast.

Ilmavalgust on näinud ka triloogia teine osa „Lõks kaupmehe tapjale“ („Spąstai pirklio žudikui“, 2021), mis jõuab Eesti lugejateni selle aasta suvel, ning kolmas osa  „Surmav arkebuusilask” ( „Mirtinas arkebuzos šūvis”, 2022). 

Kindlasti on Viliūnė raamatud sobilik lugemisvara kõigile, kes juba tunnevad ja armastavad Vilniust, ning ka neile, kel alles kavas seda imelist linna külastada või ka kes lihtsalt tunnevad huvi ajaloo vastu. Tema raamatud on väga kohatäpsed ning koos tegelastega mõnd ajaloolist mõistatust lahendades on võimalik see kaasa teha, liikudes ringi tänapäeva Vilniuses.

„Kui unistad millestki, mis tundub võimatu, tähendab see, et liigud edasi. Unistus tuleb alati esimesena. Ja kui sellesse usud, võib juhtuda ime. Heaks näiteks on Balti riigid kolmkümmend aastat tagasi. Me unistasime vabadusest ja nüüd oleme vabad. Niisiis ei tohi me lakata unistamast!”

Gina Viliūnė

Neljapäeval, 11. mail kell 18.00 Tartu Kirjanduse Maja saalis.

Vaata lisaks: Gina Viliune (Leedu) – videotervitust