Heidi Iivari (Soome)

Foto autor: Aksel Lõbu

Heidi Iivari (s 1974) on Soome päritolu luuletaja ja kultuurikorraldaja, ent Tartu on tema kodulinnaks nüüd juba kuusteist aastat. Iivari esitab oma luulet alates 2018. aastast, aga ta on osalenud juba mitmetel erinevatel üritustel ja festivalidel Eestis, Soomes ja Hispaanias. 2020. aastal sai ta kolmanda koha Eesti luuleprõmmu finaalis ja esindas Tartut UNESCO kirjanduslinnade Slam-O-Visioni lavaluulevõistlusel. Iivari luulet on tõlgitud inglise, hispaania ja prantsuse keelde ja tema tekste saab lugeda eesti ja soome keeles veebiantoloogias „Viron runokartta“ ning „Sinisild/Sinisilta“ (2020).

Iivari eesti- ja soomekeelne esikluulekogu „Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja“ (Enostone Kustannus, 2021) on pühendatud Tartule ja kõigile Tartu armastajatele. Kogumiku tegelased kohtuvad kirglikult ja valusalt Tartu tänavatel, veinibaarides, aguliradadel ning salamajades ja -aedades. Tartu on Iivari sootu muusa: vallatu, tõsine, uhke ja elurõõmus boheemlane. Seda vaimu on tunda ka Iivari luuletustes, mis ulatuvad linnaromantikast tragikomöödiasse.  

Vaata Iivari luulevideoid:

Prima Vista tänavune teema on „Väike maailm“. Mida see sõnapaar teie jaoks tähendab?

Ühe minu luuletuse pealkiri on „Tartu on väike“. Luuletus näitab pisut koomilises valguses väikelinna, kus justkui kõik üksteist tunnevad ja on omavahel seotud. Kas see konnatiik on kodune või ängistav?

Tartu on kodune konnatiik, kus vesi ei seisa, sest tiiki mahuvad erineva tausta ja mõtlemisega ujujad. Osa ujujaid on n-ö vanad kalad, teised tulevad veelgi väiksemast veekogust, mõned lendavad kohale suurest maailmast. Koos moodustame mitmekesise, alati muutuva ja lõputult inspireeriva väikese maailma.   

Loe veel: Raimu Hanson Heidi Iivari jäädvustas sariarmastaja elu” – Tartu Postimees 24.09.21

24. septembril kell 19 Vildes ja Vines

Heidi Iivari  eesti- ja soomekeelse esikluulekogu “Tarton sarjarakastaja / Tartu sariarmastaja” (Enostone Kustannus, 2021). Vestlus autoriga toimub eesti keeles. Kitarril Karl Kruuse, klaveril Marge Loik.

Järelvaadatav kirjastus Enostone Facebooki lehelt.