Juhan Voolaid

Foto autor: Alar Madisson

Juhan Voolaid on Tartu linnakirjanik 2021. Voolaid (s 1971) on pärit Tartust ja Tartul on oluline koht tema loomingus nii ilukirjandusteostes, mälestustes kui kunstitöödes.

Voolaidi noorpõlv seostub korvpalliga, seejärel tulid geograafiaõpingud Tartu ülikoolis ning ametnikutöö Tartu linnavalitsuses, kus ta tegeles põhiliselt keskkonnateemadega. Jutte hakkas Voolaid välja mõtlema varases lapsepõlves, kuid tema raamatud jõudsid lugejateni alles 2010. aastatel.

Voolaid on kirjutanud väga erinevates žanrites, ilmunud on mitu novellikogumikku (sh „Läbilööjalammas ja marukoer“, 2017), lasteraamat, absurdi ja musta huumori kogumik „Tuhastunud külavanem“ (2018), romaan „Ideaalne taies“ (2016) ning mälestusteraamat „Tartu 19711983. Jõmpsika mälestused“ (2020). 

Tähelepanuväärne on kirjaniku Tartu põnevuslugude sari, kus segunevad ajalugu ja tänapäev („Hokimängija Tartu linnamüüril“, 2014 ja „Tartu õuduskaupmees“, 2016).

Voolaidi tegevus riivab ka fotokunsti, ilmunud on fotoalbum „Aastaraamis Tartu“ (2014), ta on esinenud pildinäitustega, millest enim tähelepanu pälvis „Emajõe maalitud Tartu” (2014), „Nihestatud Tartu“ (2016) ja „Nihestatud Tartu 2“ (2021).

„Nihestatud Tartu 2“ oli  maikuus üleval Kaarsillal Prima Vista eelkava raames. Põhiprogrammi ajal septembris kohtub kirjanik lastega 23. septembril Pargiraamatukogu kunstitoas ning jalutab 22. septembril kell 14 huvilistega Tartu keskaegse linnamüüri radadel. Samuti osaleb Voolaid 20. septembril kell 17 linnaraamatukogus vestlusringis koos varasemate Tartu linnakirjanikega.

Prima Vista tänavune teema on „Väike maailm”. Mida see sõnapaar teie jaoks tähendab? Kas ja kuidas seostub teie looming „Väikse maailma” temaatikaga?

Väike maailm on paik, kus me kohtume kõige sagedamini oma sõprade ja tuttavatega. Minu väike maailm on alati olnud Tartu, mille ümber paikneb kõik muu ehk suur maailm. Ma olen Tartust läinud, et esindada, et seigelda, et töötada, aga olen siia alati tagasi igatsenud ja tagasi tulnud.

„Nihestatud Tartu 2“ oli  maikuus üleval Kaarsillal Prima Vista eelkava raames.

Juhan Voolaid osaleb 20. septembril kell 17 linnaraamatukogus toimuval sündmusel koos varasemate Tartu linnakirjanikega.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/program/kirjandusohtu-linnakirjanikega/

22. septembril kell 14 jalutab huvilistega Tartu keskaegse linnamüüri radadel.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/program/jalutuskaik-koos-linnakirjanik-juhan-voolaidiga-tartu-keskaegse-linnamuuri-radadel-inspireerituna-tema-teosest-hokimangija-tartu-linnamuuril/

Kirjanik kohtub lastega 23. septembril Pargiraamatukogu kunstitoas.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/program/pargiraamatukogu-lasteprogramm-juhan-voolaidiga/