Lina Itagaki (Leedu)

Foto: Goodlife Photography

Lina Itagaki  (s 1979) on õppinud Tokyo ülikoolis jaapani keelt ja lõpetanud 2003. aastal rahvusvahelise majanduse bakalaureuseõppe. Hiljem innustus ta joonistamisest ja lõpetas 2010. aastal Vilniuse kunstiakadeemias graafika eriala. Praegu on Lina vabakutseline illustraator ja koomiksite looja.

Ka tema, nagu Jurga Vilėgi debüütraamatuks oli graafiline romaan „Siberi haiku” (2017, eesti keeles 2022).

2019. aastal ilmus teine Lina poolt illustreeritud Leedu ajaloost rääkiv lasteraamat „Vilniuse palee ja selle peremehed” („Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“), mis valiti samal aastal Leedu kõige ilusamaks lasteraamatuks ning millele omistati 2020. aastal Bologna lasteraamatumessil illustraatorite näituse diplom.

Ta osaleb mitmesugustes rahvusvahelistes projektides, konkurssidel ja näitustel. 2020. aastal joonistas ta koostöös Albaania kommunistlike kuritegude uurimise instituudiga koomiksi kuulsast Albaania teadlasest Sabiha Kasimatist, kes diktaator Enver Hoxha käsul hukati.

2021. ilmus veel neli Lina illustreeritud raamatut. Üks neist – koomiks „Grybase kuld” („Grybo auksas“) on kuues tõelistel ajaloolistel sündmustel tuginev raamatuprojekt, millega tal töötada on tulnud. Koomiks räägib kuulsast Leedu skulptorist Vincas Grybasest, kelle sakslased Teise maailmasõja alguses tapsid.

Praegu illustreerb Lina veel üht ajalooainelist raamatut ja ootab kannatamatult, mil saab lõpuks hakata joonistama pilte lustakatele raamatutele, kus poleks sõda ning kus peategelased elaksid kaua ja õnnelikult.

Lina Itagaki ning kirjaniku Jurga Vilė kohtumine ja töötuba toimub 9. mail kell 14.00 Tartu Ülikooli raamatukogu Tõstamaa seminariruumis. Juttu tuleb nende ühistööna sündinud graafilisest romaanist „Siberi haiku“ (eesti k 2022). Samuti saab osaleda töötoas Letters in Match Boxes. Vestlust juhib Tiina Kattel. Vestlus on leedu keeles, järeltõlkega eesti keelde. Töötuba toimub inglise keeles, vajadusel järeltõlkega eesti keelde. 

***

„Siberi haiku“ (2017, eesti k 2022)

Tekst Jurga Vilė 

Pildid Lina Itagaki 

Kirjastus Draakon & Kuu 

Tõlkinud Tiina Kattel

Selle väga ebatavalise ja muljetavaldava graafilise romaani või siis koomiksiraamatu teema pole üldsegi lastepärane, pole kergelt mõistetav. Et seda lugu noorele lugejale lähemale tuua, valisid kirjanik ja kunstnik hübriidse koomiksi, kirjade žanri. 

Ühel 1941. aasta juunikuu varahommikul kamandavad tigedad sõdurid 13-aastase Algiukase ja kogu tema pere voodist välja ja käsivad neil ennast sõiduks valmis seada – koos tuhandete leedulastega viiakse nad sunniviisil Siberisse. Miks nad küüditatakse? Mis on nende süü? Kus asub see Siber? Algiukasel on palju küsimusi. Sellel kaugel ja karmil maal peab pere külmavõetud kartuleid süües, pisaratega suppi soolates ja lauludega südant soojendades ellu jääma. Sünnib küüditatute koor „Õunad“ ja lauldes kasvavad tiivad.

Jurga Vilė ja Lina Itagaki graafiline romaan „Siberi haiku” ei jutusta üksnes Algiukase saatusest. Selliseid valusaid perekondade ellujäämislugusid kannavad südames paljud leedulased, samuti lätlased ja eestlased. Kuid kui neid kirja ei panda ja üles ei joonistata, vajuvad need unustusehõlma…

Kuivatatud õunte järele lõhnav tundlikult jutustatud Leedu küüditamislugu sillutas autoritele tee sadadele kohtumistele lugejatega, raamatumessidele, festivalidele Brüsselis, Luksemburgis, Berliinis, Pariisis, Delhis jne. Tänaseks on see raamat tõlgitud juba 13 – prantsuse, itaalia, läti, inglise, saksa, vene, rumeenia, poola, ukraina, tšehhi, jaapani, hispaania, eesti – keelde ja on pälvinud rida auhindu ning tunnustust nii Leedus kui ka piiri taga: 

  • 2017 kuulutas IBBY Leedu osakond selle aasta parimaks lasteraamatuks ja parimaks illustreeritud lasteraamatuks 
  • 2017 White raven
  • 2018 valisid lugejad selle Leedu aasta parimaks laste- ja noorteraamatuks ning sellele omistati Aloyzas Petrikase kirjanduspreemia 
  • 2020 IBBY aunimekiri, Janis Baltvilksi preemia laureaat Lätis 
  • 2021 Deucher Jungendliteratur preis laureaat Saksamaal

Vaata Lina Itagaki ja Jurga Vilė  tervitusvideot siit: https://www.youtube.com/watch?v=DHtcD_pcEN0.