Maarja Pärtna (Eesti)

Maarja Pärtna on 2024. aasta Tartu linnakirjanik, tõlkija ja toimetaja, kes tegeleb oma loomingus sotsiaalökoloogiliste teemadega. 

Ta on avaldanud viis luulekogu. Neist hiljutisimad on ruumipoeetiline „Vivaarium” (2019), mis ühendab ajalootrauma kliimaärevusega, ja proosaluulekogu „Elav linn” (2022), mis keskendub linnaloodusele, parema kooselu võimalikkusele mitteinimloomadega, aga ka lüürilise mina lapsepõlvemälestustele. Need viivad tagasi Eesti põlevkivitööstuse ökotsiidi jälgedega ohveralale, mis on üks globaalse ökoloogilise kriisi kohalikke ilminguid. 

Pärtna on õppinud Tartu Ülikoolis inglise keelt ja kirjandust ning maailmakirjandust. Tõlkijana on ta eesti keelde vahendanud Kathleen Jamie, Margaret Atwoodi, Edward Saidi ja Robert Macfarlane’i esseesid. Ta on töötanud kirjandustoimetajana väljaannetes Müürileht ja Värske Rõhk ning toimetanud mitmeid luulekogusid. Pärtna on pälvinud Gustav Suitsu luuleauhinna, Juhan Liivi luuleauhinna ja Tartu Noore kultuurikandja aunimetuse. Tema luuetusi on tõlgitud rohkem kui kümnesse keelde.

Foto: Maarja Pärtna
Foto autor: Ekvilibrist

„Too kaasa oma utoopia”: Penny Boxalli (UNESCO kirjanduslinn Norwich, Ühendkuningriik), Maarja Pärtna ja Liis Ringi installatsiooni „Once was mire. Siin oli soo” esitlus

Päevakirjaniku Maarja Pärtna juhitud vestlusring „Kirjandus enam-kui-inimlikus maailmas”

“Tuleviku toonid Eestis”