Olha Povoroznõk (Ukraina)

Olha Povoroznõk on Lvivist pärit ukraina poeet, kunstnik ja filmitegija, kes tegeleb dokumentaalsete ja kunstiliste projektidega, kus kohtuvad video ja tekst. 

2015. aastal linastus New Yorgis Ševtšenko Teadusühingus tema esimene poeetiline film „Ім’я Води” („Vee nimi”) ning 2019. aastal ilmus kirjastuselt Krok samanimelisena ning tema enese illustreerituna ka Povoroznõki debüütluulekogu. Sellele järgnenud aastatel ilmus veel mitmeid poeetilisi lühifilme, mis pälvisid tähelepanu filmi-, video- ja luulefestivalidel. 
2021. aastal lõi ta kaks poeetilist filmi: „Port DeBorn”, mis põhineb tema enese luuletustel, ning koostöö Lvivi literaadi Ostap Slõvõnskiga, „Відчинені Вікна” („Avatud aknad”). Lisaks valmis tal samal aastal koos Dialogue Arts Counciliga dokumentaalsari „Muutuste muutus”, milles on kokku kogutud ja tõlgendatud mälestusi ja mõtisklusi Lvivi kultuurilistest ja intellektuaalsetest kontekstidest vahetult enne ja pärast iseseisvumist 1991. aastal. Ta on osalenud mitmel kunstinäitusel ning teatriprojektides ja oli 2023. aastal UNESCO kirjanduslinna Lvivi kirjandusauhinna finalistide seas.

Foto: Olha Povoroznõk
Foto: Daria Biliak

„Too kaasa oma utoopia”: Olha Povoroznõki (UNESCO kirjanduslinn Lviv, Ukraina) ja Eike Epliku installatsiooni “Turvapaik” avamine