Rasa Bugavičute-Pēce (Läti)

Foto: Karlīna Vītoliņa

Rasa Bugavičute-Pēce (s 1988) on Läti dramaturg ja kirjanik, kelle originaalnäidendeid, dramatiseeringuid ning libretosid lavastatakse nii Läti suuremates ja väiksemates teatrites kui ka väljaspool Lätit. Näiteks Eestis, aga ka Leedus, Venemaal ja Iisraelis. Bugavičute-Pēce kirjutab ka filmi-, teleseriaalide, raadiolavastuste ning kontsertide stsenaariume. 

Eesti keeles on temalt ilmunud raamat Poiss, kes nägi pimeduses” (tõlkinud Contra) (Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab). Samuti saab tema loominguga tutvuda Vaba Lava lavastuse Mul oli nõbu” kaudu.

Raamatu Poiss, kes nägi pimeduses” pani Rasa Bugavičute-Pēce ka näidendivormi. Raamatu esitlus toimus Läti rahvusteatri fuajees vahetult enne samanimelise lavastuse esietendust. Loo aluseks on autori abikaasa enda isiklik kogemus. Kirjaniku sõnutsi pole aga tegemist dokumentaalse looga. Nii raamatus kui ka lavastuses segunevad tema abikaasa ja ta enda lapsepõlv ning autori kogemus emana. Siiski on näidendis osi, mida raamatus ei kohta.

Alates 2015. aastast töötab Rasa Bugavičute-Pēce Liepāja teatri koosseisulise dramaturgina.

Ja nagu ta ise iseenda kohta ütleb – ta on naine, ema, tütar, lapselaps ja sõber.

Rasa Bugavičute-Pēce koduleht: http://www.rasaraksta.lv/ 

“Poiss, kes nägi pimeduses” kajastusi:

Läti kirjaniku Rasa Bugavičute-Pēce autoriõhtu toimub 13. mail kell 18.00 Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonnas. Kohtumisel tuleb juttu kirjaniku loomingust üldisemalt, tööst dramaturgina ning romaanist „Poiss, kes nägi pimeduses“ (e.k. 2021), mis sobib lugemiseks nii noortele kui ka täiskasvanutele. Vestlust juhib Contra. Musitseerib Eerik Kokk. Üritus on läti keeles, järeltõlkega eesti keelde. 

P.S. Tervislikel põhjustel ühineb autor meiega Zoomi vahendusel. Contra ja Eerik ning raamatud on kohapeal!

Lisaks on võimalik kirjaniku loominguga tutvuda 11. ja 12. mail kell 19.00 Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis, kus etendub lavastus „Mul oli nõbu“ (Vaba Lava). Lavastuse dramaturg on Rasa Bugavičute-Pēce. Lavastaja Valters Sīlis, tõlkija Contra. Osades Rea Lest ja Henrik Kalmet. Piletid saadaval Piletilevis.