Rimma Markova (Rootsi)

Foto: Vassil Nemirovsky

Luule- ja proosakirjanik ning Rootsi PEN-klubi liige Rimma Markova on sündinud Peterburis geodeetide peres. Ta lõpetas Pedagoogilise Instituudi joonistamisõpetaja erialal ning töötas 12 aastat kooliõpetajana Murmanski oblastis. Seal ilmusid ka tema esimesed kaks luuleraamatut. Tagasi Peterburi tuli Markova juba tunnustatud poeedina, hiljem aga emigreerus Rootsi, kus elab praeguseks juba üle 20 aasta.    

Rimma Markova luuletusi on tõlgitud rootsi, inglise, gruusia, bulgaaria ja hiina keelde. Sel kevadel ilmus tema looming eesti keeles ajakirjas Looming Katrin Väli tõlkes. Markova luule on siiras, lihtne, ilma kaunistuste ja paatoseta, see meenub tavalist kõnet. Iga luuletus on tugev just oma lihtsuse ja aususe tõttu.

Markova on tuntud ka kui proosakirjanik, tema romaan „Stoltz” räägib rootslase Stoltzi ja tema venelannast naise Olga suhetest. Raamat „Must viiking”, mis on ilmunud Rootsis vene keeles koos rootsikeelse paralleeltõlkega, räägib segaperest pärit lapse enesemääratlemisest: teismeline peategelane tunneb end võõrana nii Rootsis, kus ta elab, kui ka Venemaal, kust on pärit tema ema, ning samuti oma isa kodumaal Somaalias.

Markova on osa võtnud paljudest rahvusvahelistest luulefestivalidest ning on mainekate  kultuuri- ja kirjanduspreemiate laureaat. 2011. aastal pälvis Markova Rootsis Aasta Rahvavalgustaja tiitli.   

„Ma soovin näha Venemaad vaba demokraatliku riigina. Riigina, mille pärast pole häbi. Siiani on see kahjuks võimatu soov.“

Rimma Markova


Teisipäeval, 9. mail kl 17.30 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis.

Neljapäeval, 11. mail kl 14.30 Tartu Linnamuuseumis.

Reedel, 12. mail kl 15.30 Tartu Ülikooli raamatukogu muusikaosakonnas.