Rvīns Varde (Läti)

Foto: erakogu

Rvīns Varde (s 1985) on kirjanik, linnufotograaf, telesaate „Zaļgalvis“ saatejuht. Ta teeb transkribeerimistööd ajakirja Rīgas Laiks juures ning ütleb naljatledes, et on ka hea anekdoodivestja ja mitmete teiste ametite pidaja. Seega justkui Läti oma Hunt Kriimsilm. 

Vardele meeldib koguda teiste inimeste mõtteid ja meenutusi ning nende üle mõtiskleda. Olgu nendeks inimesteks siis teistsuguse kultuuritausta, mõttemaailma või erinevate professioonide esindajad. Kõik need kogemused on kahtlemata jätnud oma jälje ning andnud talle inspiratsiooni tema enda tekstide loomiseks. Üheks selliseks väljundiks on Varde debüütteos „Mis siin toimub“ („Kas te notiek“), mille eest pälvis ta 2020. aastal Läti kirjanduse aastapreemia LALIGABA (Annual Latvian Literature Award).

Vardel on kirjanikuna väga hea silm erinevate detailide osas. Tal on võime end ilmekalt ja kaasa mõtlema panevalt väljendada. Samal ajal pakuvad tema tekstid omalaadset meelelahutust. 

Vardega juhtub alatihti midagi huvitavat. Kui tahate, et teilgi oleks põnev, siis Varde soovitaks kindlasti käia ringi avali silmi. Eriti ehk tänavatel ja looduses ühes märkab tema inimesi, teises linde.

Esimene võõrkeel, milles Varde debüütteos ilmus, oli just eesti keel. Tõlkijaks Ilze Tālberga. 

Prima Vista tänavune teema on “Väike maailm”. Mida see sõnapaar teie jaoks tähendab?

Ei ole sellist asja nagu “suur maailm”, kõik on väga väike. Sa unustad piima ostmata ja rikud sellega oma kohvirituaali – see on sel hetkel sinu jaoks terve su maailm. Või kui su hammas valutab – siis ei eksisteeri midagi muud. Oma töös kasutan sama fookust, sest ei ole vahet, kuidas inimesed neid väikeseid inimlikke asju ära tunnevad. Lugu, mida kuuled trammis, on maailm, ja sinagi oled väike maailm.

Loe veel: Margus Konnula ja Evelin Arust (tõlge Margus Konnula ja Ilze Tālberga) „Rvīns Varde: Isegi kui võte töötab, on iga mõtleva inimese kohustus mitte sammalduda” – ajaleht KesKus, september, lk 26-27

24. septembril kell 18.30 Lodjakoja seminarikojas

Läti autori Rvīns Varde kohtumine lugejatega. Autoriga vestleb Contra, tekste loevad autor, Contra ja Eerik Kokk. Kitarril musitseerib Eerik Kokk. Üritus on läti keeles, järeltõlkega eesti keelde.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/program/lati-autori-rvins-varde-kohtumine-lugejatega/