Vilmos Kondor (Ungari)

Vilmos Kondor (s 1954) on pseudonüüm, autor ei soovi avalikkusele oma tegelikku identiteeti paljastada. Ta ei osale Ungari kirjanduselus, annab harva intervjuusid ja ka siis ainult meili teel, ning suhtleb kirjandusmaailmaga oma kirjastaja kaudu. Kõik, mida temast teame, on pärit tema raamatute kaanetekstidest: ta on õppinud Szegedis ja Pariisis, sai keemiainseneri diplomi, õpetab praegu matemaatikat ja füüsikat ühes Lääne-Ungari linnakeses ning elab väikeses külas koos oma kaksikutest tütarde, koera ja jahipistrikuga.

Budapest noir“ on klassikalise ülesehitusega, suurepärases keeles kirja pandud ajalooliste kriminaalromaanide sari. Eesti keelde on neist tõlgitud kaks raamatut, kolmas romaan jõuab lugejateni Prima Vista festivali ajaks septembris 2021. 

Sarja esimene raamat „Budapest noir“ viib lugejad 1930ndate Ungari pealinna Budapesti. Võime raamatut nimetada ka sotsiokriminaalromaaniks, sest autor maalib lisaks põnevale mõrvaloole detailiderohke pildi sõjaeelse Kesk-Euroopa suurlinna elust-olust. Romaan näitab lähivaates nii elu hiilgust kui ka varjukülgi, peatänavate kohvikuid ja kõrvaltänavate illegaalseid poksisaale, kõigeks valmis olevaid ärimehi flirtimas natsionaalsotsialismiga ja vaeseid maatüdrukuid astumas suurlinna seksiturule. 

„Budapest noir“ on viimaste aastakümnete kõige populaarsem Ungari kriminaalromaan ning sellest on vändatud ka film. Raamat on olnud edukas mujalgi maailmas, see on tõlgitud poola, hollandi, itaalia, saksa, prantsuse, inglise ja soome keelde ning autor sai 2018. aastal Soome Kriminaalromaani Seltsi auhinna.

Sarja teise raamatu “Patune Budapest” sündmused saavad alguse 1939. aastal, Teise maailmasõja esimestel nädalatel. Poolast saabub Ungari piirile massiliselt põgenikke. Suures segaduses läheb kaduma kolm Punase Risti veokit koos sõdurite ravimiseks mõeldud morfiini ja kokaiiniga. Budapestis upub samal ajal tundmatu noor naine ujula basseini. Mõlema juhtumi niidid viivad kõige mõjukamate ringkondadeni välja. 

Kirjastaja Zoltán Pap. Foto: erakogu

Terve ungari maailm on süngem kui veel paar aastat tagasi, inimestele on jäänud üha vähem vabu valikuid. Juudiseadused represseerivad haritlasi, fašistlikud jõugud tegutsevad oma äranägemise järgi ja kunagised punatimukad töötavad nüüd riigi teenistuses ülekuulajatena. Härrasmehe võõba all peituvad tihti alatud kurjategijad ning nende võimujanu ja rahanälg on piiritu. 

Sarja kolmas raamat „Budapesti spioon“ ilmub eesti keeles septembris 2021.

Autorit esindab festivalil tema kirjastaja Zoltán Pap.

20. septembril kell 18.30 Tartu Kirjanduse Majas

Vestlusring „Krimikirjandus ajaloo tõmbetuultes“

Mõttevahetuses osalevad kirjanik Tiit Aleksejev, krimikirjanduse ekspert Jaan Martinson, tõlkija, ungari keele lektor ja estofiil Kriszta Tóth ning Zoltan Pap. Jutuajamine on järeltõlkega ungari ja eesti keeles.

Järelvaadatav Regio YouTube lehel.