Futuroloogiline Kongress

Paljude tunnustatud eesti kirjanike osalusel leidis laupäeval, 25. septembril 2021.a aset kirev ja kaleidoskoopiline ürituste plejaad ehk „Futuroloogiline Kongress”, mis käsitles kirjandust ja tulevikku ning pühitses pidulikult kuulsa poola ulmekirjaniku Stanisław Lemi 100. sünniaastapäeva.

25.09.21 Futuroloogiline kongress. Foto Olari Pilnik


Kongressi idee autor ja peakorraldaja Jaak Tomberg kirjeldas sündmust nii: „Mõistagi tahame tähistada vääriliselt Stanisław Lemi kui ühe kõigi aegade suurima ulmekirjaniku 100. sünniaastapäeva – mõtiskleda tema pärandi ja tema loomingu tänapäevase tähenduse üle. Kuid meie laiem eesmärk on mõelda tuleviku peale kirjanduse kaudu. Mida kirjutavad eesti kirjanikud, kui nad kirjutavad tulevikust? Ja kuidas nad seda teevad? Klassikalise kujutelma kohaselt kuulub tulevik kirjanduses ulmekirjanduse pärusmaale. Meie nii ei arva – leiame, et tulevik võiks olla kõigi kirjanike asi ja igasuguse kirjanduse huviobjekt. Seepärast pole me kongressile kutsunud mitte üksnes häid ulmekirjanikke, vaid kohal on ka eesti kirjanduse praegused tipud üldisemalt.“


Kongress toimus Tartu Kirjanduse Majas, mis muutus sel puhul suurejooneliseks luksushotelliks (või pigem dekadentlikuks väikelinnahosteliks), mille töötajad eesotsas konsjerż Paavo Matsini, šveitser Jaak Tombergi, peakoka Maret Tamme ja TÜ kirjandusringiga Ellips on valmis vastu võtma külalisi ka kõige kaugemast universumi nurgast.


Kavas oli kirjanduse ja tuleviku teemaline „Utoopiline salong”, Stanisław Lemi loomingule pühendatud sümpoosion, pööningukino dokumentaalfilmiga Lemist ning „Futurolooline Kongress”, kus tosinkond Eesti autoreid esitas tulevikuteemalisi tekste. Õhtu lõppes Futuroloogiline diskoga.


„Futuroloogiline Kongress” on Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 raames toimuva Prima Vista kirjandusfestivali “Paremad ja halvemad tulevikud” eelüritus.

Tunnustus

Tartu Kultuurikandja 2021 aunimetuse nominent aasta sündmuse kategoorias – Futuroloogiline kongress