Kirjandusfestival Prima Vista avastab ja avardab väikest maailma

Kevadel, 3.- 8. maini 2021 toimuv 18. kirjandusfestival Prima Vista koondab põhisündmused teema „Väike maailm” alla. Festivali patrooni rolli võtab enda kanda Betti Alveri auhinnaga pärjatud Norra päritolu tõlkija ja luuletaja Øyvind Rangøy, kes omapoolse külaliste valikuga annab festivalile kindlasti täiendava aktsendi. Läti linn Cesis festivali partnerlinnana rõhutab aga rahvusvaheliste kultuurikontaktide olulisust kirjanike ja festivali jaoks.

Järgmise Prima Vista teema üle ei pidanud seekord pikalt juurdlema. Juhatuse liikme Berk Vaheri sõnul viitab „Väike maailm” ühelt poolt pandeemiaeelsele maailmale koos rohkete reisimisvõimaluste ja kultuurikontaktidega, millega kaasnes aga koormus keskkonnale ja viimase aasta jooksul ka viiruse kiire levik, mis on ilmsiks toonud meie argimaailma hapruse.

Teisalt hõlmab „Väike maailm” ka pandeemiaaegset ja järgset eraldatust, reisi- ja kohtumisvõimaluste ahenemist, enesesse vaatamist ja samas katseid ahenenud maailma avardada – ka kirjanduse ja unistamise abil.

Festivalile on oodatud mitmed välisautorid, kes pandeemia tõttu ei saanud festivalil 2020. aastal osaleda: Guzel Jahhina Venemaalt, Jean Echenoz Prantsusmaalt, Uwe Laub Saksamaalt, Julio Llamazares Hispaaniast, Katja Kettu Soomest, Lina Wolff Rootsist, Ron Whitehead Ameerikast ja Mat Osman Ühendkuningriigist. Samuti on festivalile kutsutud iisraeli kirjanik Etgar Keret, iiri autor Colm Toibin ning mitmed norra autorid.

2020. aasta festival toimus mainädala asemel kahes osas sügisel ning kasutas olukorrast tingituna rohkelt ära ka veebiülekannete ning hübriidsündmuste võimalusi. Kindlasti võtab Prima Vista virtuaallahendusi appi ka edaspidi, väärtustades siiski enim inimlikku otsekontakti. Ülevaate varasemaist festivalidest saab Prima Vista kodulehelt https://kirjandusfestival.tartu.ee/ ja sotsiaalmeedia lehekülgedelt.

Festivali peakorraldajad on MTÜ kirjandusfestival Prima Vista, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjanduse Selts.

Lisainfo:

Annika Aas

MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista juhatuse esinaine annika.aas@luts.ee

5266442