Prima Vista raames toimuval 24-tunnisel Insomniakatonil saadetakse sõnumeid tulevikku

Laupäeval, 11. mail kell 10.00 avatakse Tartu Kirjanduse maja trepil järjekorras juba kolmas Insomniakaton ehk 24-tunnine kultuurimaraton, mille programm pakub maja kolmel korrusel kirjandust, muusikat, teatrit ning mitmesuguseid muid loomingulisi tegevusi ja kunstilisi elamusi. See ameerika biitpoeedi Ron Whiteheadi poolt Tartusse ja Prima Vistale imporditud sündmus toimus siin esmakordselt 2019. aastal ning on saanud südamelähedaseks juba paljudele. Programm pakub tänavu nii uusi esinejaid kui ka aga ka vanu tuttavaid, nende seas muidugi Ron ise. 

Lisaks Ronile astuvad üles Jinn Bug, Alan Shapiro, Claudia Baniahmad, Ivars Šteinbergs Christiane Vadnais, Olha Povoroznyk, Francis Gene-Rowe, Amy Cutler, Ásta Fanney Sigurðardóttir, Merca, fs, Kristel Mägedi, Aime Hansen, Kaks siga lendavad päikese poole, Andres Roots jt. Päeva esimeses pooles avaneb võimalus õppida Ants Siimu juhitud ekskursioonil lähemalt tundma Tartu Kirjanduse Maja minevikku, Utoopia raamatupoes pärast ekskursioon lasta endale tulevikku ennustada. Toimub ka luuletöötuba, mille viib kultuuriklubis Salong läbi briti luuletaja Joelle Taylor. Programmis leidub ka teatrikunsti: pärastlõunal toimub koostöös Eesti Teatri Agentuuri ja Teater Vanemuisega Paul Piigi näidendi „Kolimine” ettelugemine Salongis; osalevad Vanemuise näitlejad Karol Kuntsel, Ken Rüütel. Reimo Sagor ning külalistena Iris Viru ja muusik Karl-Martin Kirm; õhtul on pööningusaalis võimalik vaadata Tartu Ülikooli klassikalise filoloogia tudengite antiigiteatri etendust „Catilina”. Mõned tunnid varem on pööningusaal aga läti kirjanduse päralt: esineb läti luuletaja Ivars Šteinbergs ning näidatakse läti kontseptualistist luuletajale Einārs Pelšsile pühendatud filmi „Einaratīvs”, seansi juhatab sisse filmi režissöör Betija Zvejniece. Alates varastest õhtutundides saab Salongis nautida kirjandust paljudes žanrites ja erinevates esitusvormides, õhtusele programmile annab hoo sisse Prima Vista 11. mai päevakirjanik Merca. Hilisõhtul ja öö jooksul saab kuulata ansamblit Kaks siga lendavad Päikese poole, astuda ise üles vaba mikrofoni tundidel, tantsida tulevikutantse 3024. aasta diskol, kuulata eesti kirjanduses leiduvaid pööraseid tulevikunägemusi ning osaleda 10-lauseliste ulmejuttude kirjutamise võistlusel. Uut päeva tervitatakse supi ja lauluga, pärast mida saab videosõnumite vahendusel teada, millist tulevikku kujutlevad eesti lapsed. Uude päeva annab energiat, nagu Insomniakatonil tavaks saanud, muusik Andres Roots. Pühapäeva hommikul astuvad üles ka Prima Vista esimene ja viimane päevakirjanik – 6. mai päevakirjanik Meelis Friedenthal ning 12. mai päevakirjanik Urmas Vadi. 

Kolmas Insomniakaton lõpetatakse pidulikult kell 9.30 Salongi suveaias, lõputseremoonia käigus paigutatakse seal maa alla ka ajakapsel, mille sisusse saavad kogu Insomniakatoni jooksul panustada kõik huvilised, kirjutades ööpäeva jooksul kirja tulevikku ning pannes selle nn tulevikukasti, mis rändab maja mööda ringi vastavalt ajakavale. Hommikul paigutatakse kirjad ajakapslisse ning läkitatakse tulevikku. 

Ron Whitehead
Foto autor: Olari Pilnik