Projekt “Kuko3 – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides” esitleb: kunstnik Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline installatsioon 12.05. – 1.09.2024

Foto: Karel Koplimets- installatsioon Kuko kuubis
Foto: Maarin Ektermann

12.05. – 1.09.2024 Projekt “Kuko3 – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides” esitleb: kunstnik Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline installatsioon
TÜ Tartu observatooriumis Tõraveres
Kuraatorid: Maarin Ektermann ja Mary Talvistu

Avaüritus pühapäeval, 12. mail:
14.00 Väljub eelregistreerimisega buss Tartust Vanemuise-esisest parklast
15.00 Installatsiooni avamine ning vestlus kunstnikuga
16.30 Prima Vista festivali päevakirjaniku Urmas Vadi etteaste
17.00 Ekskursioon observatooriumi pargis ja kosmosemissioonide simuleerimise keskuse ehk kosmosepunkri külastus Aditya Savio Pauli juhtimisel. Võimalus läbida Tartu observatooriumi orienteerumisrada ja kaht avastusrada.
18.30 Buss tagasi Tartusse


Hilisem külastus kokkuleppel (rohkem infot veebis). Alates 27. juunist lisanduvad regulaarsed lahtiolekuajad: N–P kell 11.00–17.00.


Üritusele väljub KUNSTIBUSS Tartust 12. mail kell 14.00 Vanemuise esisest parklast, mis jõuab alguspunkti tagasi kell 19.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot kohapeal sularahas (alla 10-aastased lapsed tasuta). Koha broneerimiseks on vajalik EELREGISTREERIMINE 3. maiks aadressil marytalvistu@gmail.com.


Kunstnik Karel Koplimets viibis 2023. aastal observatooriumis residentuuris, vestles seal töötavate teadlastega ning tutvus igapäevaeluga tolles teaduslinnakus. Kohapeal kogetust ja Tõravere kosmilisest arhitektuurist mõjutatuna kasvas välja kohaspetsiifiline ruumiinstallatsioon, mis hõlmab ühe terve teleskoobitorni. Installatsiooni teema on kliimamuutuste valguses düstoopilised tulevikustsenaariumid ja üllatuslikud viisid, kuidas inimkond püüab keerukates oludes ellu jääda. Kas tulevikus kehtivad samad ühiskondlikult aktsepteeritud eetikareeglid ja väärtused ning milline on indiviidi roll oma planeedi kaitsmisel?
Avamisel üles astuv Prima Vista päevakirjanik Urmas Vadi tutvustab oma etteastet nõnda “Kui paljudel inimestel on pilk suunatud taevasse ja tulevikku, siis mõni peab vaatama ainult enda ette ja näeb kulunud kinganinasid. Kui esimesed lähevad peole ja sõidavad kosmosesse, siis alati on ka teised, kes jäävad maha, on seejuurest pettunud ja loovad
oma kogukonna – Pettunud inimeste küla. Urmas Vadi on selle küla kroonik, kes on aastate jooksul teinud sissekandeid, mida ta Tõravere observatooriumis ette kannab.”


Kuko3 kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.
Rohkem infot: https://www.facebook.com/kunstnikudkogudes