Raamatu ja roosi päev

Pressiteade
11. aprill 2023

Prima Vista 2022. Foto: Uku Peterson

Prima Vista tähistab raamatu ja roosi päeva

Pühapäeval, 23. aprillil kutsub kirjandusfestival Prima Vista koostöös Tartu Kaubamaja, Tartu Kaubamaja Apollo ning kirjastusega Petrone Print maikuise kirjanduspeo eelsündmusena osa saama ülemaailmsest raamatu ja roosi päevast.

Tartu Kaubamaja Apollo raamatupoes jagavad kell 12–14 raamatusoovitusi kirjanikud Mart Kivastik ja Lauri Räpp. Kes roosi Apollo poe müüjale kingib, saab vastukingiks ühe sel päeval tasuta pakutavatest raamatutest! Kava jätkub kell 13 Apollo raamatupoes Prima Vista ja Tartu kultuurkapitali kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaadi väljakuulutamise ja esinemisega. Auhind antakse välja igal aastal raamatu ja roosi päeval ning seda juba alates 2007. aastast. Kell 13.30 algab Tartu Kaubamaja Apollos raamatuesitlus: Susanna Veevo „Minu Iraan“ (Petrone Print). Autoriga vestleb Epp Petrone. Autor näitab pilte Iraanist. Raamat on esitlusel Apollo Klubi liikmele -10%.

Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare. Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku ning 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus.

Lisainfo:

Triin Ploom-Niitra
Prima Vista korraldustoimkonna liige
Telefon: 5568 0253
triinploom@hotmail.com