Tartus avab uksed Utoopia Saatkond. Üleskutse!


Kohtumiste ja Mitte-Kohtumiste Instituut avab kirjandusfestival Prima Vista raames Tartus, Raekoja platsi ja Rüütli tänava nurgal Utoopia Saatkonna. Saatkond töötab 8. mai õhtust 13. mai hommikuni. Utoopia Saatkond on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 sündmuse „Prima Vista 2024: Paremad ja halvemad tulevikud“ eelsündmus.

Foto: erakogu

Utoopia Saatkond on positiivse ebakindluse, julge mõtte ja taltsutamatu kujutlusvõime kaitseala. Saatkond pakub ruumi ideedele, mis on ehk liiga metsikud, et sobida pika ja kuulsusrikka ajalooga ajalehtedesse, liiga lennukad, et kõlada poliitikute õlitatud huultelt, liiga poeetilised, et leida lugejaid interneti hämarais olmekoopais, kuid ometi liiga ilusad, liiga valusad ja liiga olulised, et need sõnastamata jätta.

Alates 8. mai õhtust kuni 13. mai varaste tundideni kõlab Utoopia Saatkonnas 5 kõnet ja 550 sõnavõttu igatsusest teistsuguse järele. Viis kõnet, mis avavad igal õhtul kell üheksa ukse piirideta kujutluste maailma, peavad Mehis Heinsaar, Maarja Pärtna, Cloud Circuit (Kanada), Hans Platzgumer (Austria) ja Clara Amaral (Portugal).

Ent lisaks neile on võimalus sõna võtta ka sul. Sõnavõtu vorm on vaba. Sõnavõtu pikkus on kuni viis minutit.

Sõnavõtt võib luua utoopia tänasest täiesti erinevast ühiskonnakorraldusest, ent võib sama hästi keskenduda ühele sõnavõtja jaoks olulisele teemale või vajalikule muutusele.

Niisiis on oodatud nii kujutlused uuest globaalsest majandusmudelist kui ühiskonnast, kus ühegi lapse koolitee ei ole pikem 15minutilisest jalutuskäigust, kiirmoekettide keelustamisest kui kogukondlike magasiaitade võrgustiku loomisest, aga miks mitte ka maailmast, kus uudisteportaalid ei jaga nippe mitte maagiliseks kaalukaotuseks, vaid hoopis Rumi poeesia mõistmiseks.

Sõnavõtt võib olla kui tahes poeetiline, teaduslik, olmeline või kuuluda mõnda neljandasse kategooriasse. Oma sõnavõtu saab registreerida siin: https://forms.gle/FaqwBHdEnX8vsDjx9

Kõik igatsused salvestatakse. Kõik igatsused koondatakse ühte tervikusse. Neist 555 igatsusest saabki UTOOPIA anno domini 2023, mis avaldatakse pärast festivali.

Utoopia Saatkonna loojad, Jan Teevet ja Oliver Issak usuvad, et kõige olulisem on luua keskkond, kus inimesed võiksid kohtuda ideedega ja vastupidi. “Tihti võrreldakse ja vastandatakse üksteisele reaalset ja virtuaalset ruumi, aga meie jaoks on peamine potentsiaalse keskkonna loomine,” lausub Teevet kavala muigega. “Potentsiaal milleks, küsite? Potentsiaal kohtumiseks, mis muudab maailma,” sõnab Issak ja vaatab loojangusse.

Utoopia Saatkonna loovad kontseptualistid, Kohtumiste ja Mitte-Kohtumiste Instituudi asutajad Jan Teevet ja Oliver Issak ning (metalli)kunstnikud Taavi Teevet, Erle Nemvalts ja Giulia Lanza. Saatkonna projektijuht on Lisanna Lajal.