2012

Prima Vista 2012 – „ruumID“

10.–13. mai 2012

10.-13. maini 2012 üheksandat korda toimuva rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista keskseks teemaks oli “ruumID”. 2012. aasta festivali peaesinejaks oli Venemaa üks menukamaid, moodsamaid ning säravamaid lavastajaid ja kirjanikke Jevgeni Griškovets.

Väliskülalisi oli tol aastal viiest riigist: Venemaalt, Saksamaalt, Suurbritanniast, Belgiast ja Prantsusmaalt.

Festivalil leidsid aset vestlusringid, raamatuesitlused, kohtumised kirjanikega, Prima Vista noortekas, kontserdid, vabaõhukino, pargiraamatukogu, raamatulaat ja palju muud.

Festivali patrooni pöördumine

Tartu kui algus ja ots
Vägev ingel ütleb Ilmutusraamatus salapärased sõnad: „…ja aega ei saa enam olema“. Kas siis on ruum ilma ajata? Seda, et „ruumi ei saa enam olema“, pole ma lugenud. Fausti „kaunis hetk, sa viibi veel“ ei tähenda tühja aja seiskumist, selles hetkes leidub midagi, milleks impulsi annab ruumis toimuv. Aja aeglustumine või seiskumine ühes ruumilise dimensiooniga on seisund. Seisund võib olla niihästi olmeline, füüsiline kui ka abstraktne, metafüüsiline. Teoloogid on arutlenud, kas põrgu on rohkem koht või seisund. Sama võiksime küsida paradiisi kohta.

Aeg voolab lapsepõlves väga aeglaselt. Ja on öeldud, et „me kõik oleme pärit oma lapsepõlvest, oma lapsepõlvest nagu kusagilt kaugelt maalt“. Maa on ruumiga seotud! Ka lapsepõlv on seisund, seda enam , et mõnele on ta põrgu, mõnele paradiis.

Inimese saatus kujuneb alati tema enda tahtmiste ja väliste võimaluste pingeväljas. Lapsepõlves on välise osakaal väga suur. Sellal ei saa me ise valida, sõltume alandlikult teiste suvast nagu voonakesed, seda enam, et me ise ei tea veel, mida tahame.

Aga ükskord algab aega, kui silmad lähevad lahti, kui inimene saab aru, yes, ma ei ole üldse see, keda ümbruskond on kavatsenud minust vormida! Tegelikult tahan ma muud, sest ma olen muu.

Kogu inimese järgnev elu on – kas teadlikult või alateadlikult, kirglikumalt või „soliidsemalt „ – seisukohavõtt või suhestumine oma lapsepõlvega – selle esmaantusega, kuhu meid on paisatud. Mõnda asja ei saa kunagi valida ega muuta nagu sünnikohta, -aega või esivanemaid. Mõnda aga saab: sotsiaalset seisundit, religiooni, organismi omadusi ja palju muud, tänapäeval isegi sugu. Üks kõige levinumaid viise teha oma „esmaantuse“ vigade parandus on seotud ruumilise ümberpaiknemisega. Migrante on alati olnud. Kusagil on ikka paremad teenimisvõimalused. Põgenetakse sõja ning tagakiusamise eest. Mind paeluvad aga need, kelle valikodumaa (või -linna) määravad eelkõige vaimne taglastus ja hingerütmid.

Eestis on vähemalt kaks väljakujunenud kohaindentiteediga linna. Kus ka inimene poleks Eestis sündinud, tal on võimalik täiskasvanuks saades valida, kumb talle sobib. Mõned suurimad Tartu vaimu kandjad ei ole tartlased, vaid on tulnud siia täiskasvanuks saamise lävel või hiljemgi.

Säärane valikuvõimalus on suur õnn.

Kes jõuaks ammendada Tartu ja Tallinna üle arutlemist! Mulle on praegu tähtis, et aeg kulgeb Tartus teistmoodi. Ja et see on lahutamatu tema ruumidest. Et nõnda on see Karlova ja Supilinnaga, on truism. Ent – ehkki natuke teises hüpostaasis – see kehtib ka siinse vaimukloosterluse kohta. Tartu on suurel määral seisund.

Ühe oma esimestest juttudest puänteerisin lausega: „Me oleme kõik pärit oma lapsepõlvest, oma lapsepõlvest nagu kusagilt kaugelt linnast.“ Kindlasti ei mõelnud ma siis Tartut, vaid vastandust maale, agrikultuurile. Aga mida aeg edasi, seda vähem oskan vahet teha lapsepõlvel kui seisundil ja Tartul kui seisundil.

On öeldud, et väiksemgi lapsepõlves läbi elatud detail võib hiljem saada suure kunstiteose aluseks. Kas sellest tuleneb loogiliselt ja päripidiselt, et kui saad vanemaks, siis juhtugu sinuga ükskõik kui suured elamused, kunstiks ei saa sellest enam miski?

Mati Hint ütles 1997. aastal kuldsed sõnad: „Eesti algas Tartust“. Söandaksin lisada, et võib-olla ta ka ükskord lõpeb sinna. Kui ta muidugi lõpeb.

Mihkel Mutt

Väliskülalised:

Jevgeni Griškovets (Venemaa)
Grigori Oster (Venemaa)
Wolf Biermann (Saksamaa)
Simon Reynolds (UK)
Varsovie (Prantsusmaa)
Serge van Duijnhoven (Belgia)

Blogides:

Meedias:

Programm

Neljapäev, 10. mai
10.00–20.00 Prima Vista raamatulaat TÜ Raamatukogu ees ja sees
10.45–19.00 Pargiraamatukogu südalinna pargis
Laenutatakse raamatuid, saab lugeda ajalehti ja ajakirju, kasutada internetti, mängida lauamänge. Päeval on vabaõhuraamatukogus lasteüritused – kunstitoad kirjanikega, kirjandusliku orienteerumismängu start ja kokkuvõtete tegemine, nukuteatri etendus ja laste kontserdid, õhtul on Pargiraamatukogus kontserdid ja vabaõhukino. NB! Tagastades raamatud Pargiraamatukogusse, kehtib viivisevabadus!
10.45 Pargiraamatukogu avab laste tervituskontsert
Esinevad Sassi ja Helika lasteaia mudilased.
11.00–15.00 Pargiraamatukogu lasteprogramm: kunstituba kirjanikuga, orienteerumismäng
12.00 Prima Vista 2012 avamine TÜ Raamatukogu konverentsisaalis
Prima Vista esitleb: ruumID
Tervitused

Patrooni sõnavõtt
Jevgeni Griškovetsi (Venemaa) loeng (vene keeles, sünkroontõlkega eesti keelde)

13.30 Tartu enne ja nüüd – jalutuskäik praeguses ja kunagises Tartu kesklinnas
Tartu minevikust, vanadest hoonetest ja paikadest kõneleb Toomas Liivamägi. Kogunemine TÜ Raamatukogu ees.
14.00 Ulmejutu õpituba Tartu Linnaraamatukogu Tammelinna raamatukogus
Õpitoa viib läbi Maniakkide Tänav. Seni kaks romaani ja pihutäie lühijutte avaldanud ulmeautor on tegev ulme võrguajakirjas Reaktor ja viib regulaarselt läbi ulmejutukirjutamise töötubasid.
15.00 Aknadeemia
Avanevad Akadeemia Aknad – väravad ajakirja ja lugeja vahel.
Avanevad aknad Akadeemia asupaigas – Ülikooli 21. Akendest antakse Akadeemiaid.
Avanevad aknad e-ilma – e-Aknas avaneb e-Akadeemia. Akadeemiad saavad kättesaadavaks Akadeemia kodulehelt.
1 münt = 1 Akadeemia.
1 klikk = 1 Akadeemia.
16.00–18.00 Jevgeni Griškovetsi (Venemaa) seminar „Общее и частное в драматургическом произведении“ („Universaalne ja üksik draamateoses“) TÜ peahoone auditooriumis 232
Modereerib Roman Voitehhovitš, PhD. Seminar on vene keeles.
16.00 Homerose „Odüsseia“ August Annisti tõlkes – täispikk ettelugemine taustamüraga vanakreeka keeles Paabeli (Ülikooli 17) fuajees
16.00 Rein Taagepera raamatu „Määravad hetked. Mälestusi aastani 1960” (kirjastus Ilmamaa, sari „Palju aastaid”) esitlus TÜ Raamatukogu kohvikus Gaudeamus.
Maailm tunneb Rein Taagepera (sündinud 1933. a. Tartus) ühiskonnateadlase ja politoloogina. Eestis tunneme teda ka kui poliitikut ja mäletame tema kandideerimist presidendiks 1992. aastal. Oleme lugenud tema murelikke sõnavõtte eesti rahva demograafilise olukorra ja pereväärtuste kadumise kohta. See raamat räägib Rein Taagepera lapsepõlvest ja noorusajast – kõige olulisemast eluetapist. Autori arvates on see, kuidas maailma näeme ja mõtestame, kahekümnendate eluaastate keskpaigaks paika pandud. Enamik maailmavaadet määravaid hetki on juba seljataga. Siia mahuvad esimesed mälestused Eestist, põgenemine Saksamaale ja keskkooliõpingud Marokos, kust 1954. aastal iseseisvat elu alustades lahkus Torontosse..
17.00 Kirjandusõhtu „Allhoovusest kantud“ Ülikooli Kohviku rõdusaalis
1960./1970. aastate omakirjastuslikest väljaannetest ning kultuurilisest allhoovusest kõnelevad Leelo Tungal, Peeter Ilus, Kalle Eller ning Hannes Varblane. Esitletakse omakirjastuslike almanahhide antoloogiat „Seilates sadamata“ (Varrak 2012, koostanud Kersti Unt).
17.30 Tartu ansambli Puhkus kontsert Pargiraamatukogu platsil
Puhkus on akustiline bänd, mis koosneb kolmest noorest tartlasest ja esitab põhiliselt Riho Kalli originaalloomingut. Ansambli kontserdid pakuvad puhkust tänapäeva muusikas levinud mürafaktorist.
18.15 Luulur ja Tartu mäluasutuste segakoor MaSk Pargiraamatukogu platsil
20 lauljast koosnev koor on tegutsenud neli aastat. Kooris laulavad peamiselt Tartu mäluasutuste – raamatukogude, muuseumide, arhiivide töötajad. Dirigent on koorijuhtimise eriala üliõpilane Johanna Murakas. Koori „seinast seina“ repertuaar on võimaldanud esineda nii vaimulikul kui punklaulupeol, on eksperimenteeritud ka uudsete vormidega.
18.30 „Harjutusi peale ja sabale“ – Grigori Osteri kahjulike nõuannete meistriklass TÜ Raamatukogu kohvikus Gaudeamus
Modereerib Olga Einasto, harjutusi sooritatakse vene ja eesti keeles.
18.30 Raadio Ööülikooli avalik salvestus Tartu Ülikooli kunstimuuseumis: Margus Niitsoo „Varjatud andmete võlu“
Miks on infot vajavarjata? Kas kord varjatud andmetega saab, neid avalikuks tegemata, vahepeal veel midagi huvitavat teha? Kuidas puutuvad siin asjasse matemaatika ja juhuslikkus?
19.00 Setu meeskoori Liinats’uraq kontsert Pargiraamatukogu platsil
Liinats’uraq on alates 2000. aastast Tartus tegutsev traditsioonilist setu meestelaulu viljelev koor, milles laulavad peamiselt setu taustaga tartlased.
19.00 Kanuti Gildi Saal esitleb: Riho Hütti lavastus “Sfääri saared” Tartu Uues Teatris
20.00 Patrooni õhtu festivali klubis Vein ja Vine
Osalevad Mihkel Mutt, Paavo Matsin ning Mihkel Kunnus
Paavo Matsin: „Olen ikka hinnanud Mutti heaks kirjanikuks. Vaatamata isegi sellele, et omades küll väga nauditavat iroonilisteravmeelset kirjutamisaparatuuri (teda on kerge ja lõbus-nõudlik lugeda), pole ta minu arust leidnud alati endale väärilist temaatikat, mida oma teostes kajastada. Nii mõnigi kord Muti kirja pandut lugedes on mulle jäänud mulje, et ta justkui raiskab oma sädelevat võlukepikiirt mõttetute urgaste või tüüpide peale, pärinegu need siis mahlakast kõrtsimöllust või luitunumast ametlikust eesti kultuurielust.“ („Naabob Mutt“, Sirp, 28. jaanuar 2011)
Mihkel Kunnus: „On eksitav ja varjestav siduda Mihkel Muti looming kuidagi geneetiliselt toonase teatriuuendusega, Undi hoiakulise lähenematuse, Vahingu närvitõmblustega jms, need on siiski sattumused. Muti tragöödiavaenulik ja konstruktiivselt humanistlik proosalikkus on liiga terviklik ja orgaaniline, et pidada seda tervenisti reesuskonfliktiks toonase teatrivaimustusega, eriti pateetika ja fanatismiga, mis selle ümber olla heljunud; viimane võis küll võimendada akuutsust, aga põhimine on Muti loomingus sama vähe aegunud kui Mannil, Musilil ja Kunderal.“ („Mihkel Mutt Milan Kundera ja Thomas Manni vahel“, mihkelkunnus.blogspot.com, 30. oktoober 2011)

Reede, 11. mai
9.00.00–18.00 Prima Vista raamatulaat TÜ Raamatukogu ees ja sees
10.00–19.00 Pargiraamatukogu südalinna pargis
Laenutatakse raamatuid, saab lugeda ajalehti ja ajakirju, kasutada internetti, mängida lauamänge. Päeval on vabaõhuraamatukogus lasteüritused – kunstitoad kirjanikega, kirjandusliku orienteerumismängu start ja kokkuvõtete tegemine, nukuteatri etendus ja laste kontserdid, õhtul on Pargiraamatukogus kontserdid ja vabaõhukino. NB! Tagastades raamatud Pargiraamatukogusse, kehtib viivisevabadus!
10.00–12.00 Elav Raamatukogu Tartu Linnaraamatukogu Annelinna, Tammelinna ja Karlova-Ropka harukogus
Elav raamatukogu on vahetu suhtlusprotsess, kus saab vestelda ühe inimese ehk Elava raamatuga, esitada talle küsimusi ning vastavalt sellele suunata vestlusteemasid ja laiendada oma silmaringi. Elavateks raamatuteks tulevad erinevate elukutsete esindajad, näiteks arvutigraafik, näitleja, filmitegija, jurist, keemik, informaatik jne. Nendega suhtlemine võib noortele abiks olla elukutse valikul.
10.30–15.00 Pargiraamatukogu lasteprogramm: nukuteater, kunstituba kirjanikuga, orienteerumismäng
14.00 Kent Raju loeng „Kuidas tehakse reklaamitrikki?“ Tartu Linnaraamatukogu saalis
Näeme päevas tuhandeid reklaame. Kust ja kuidas need tulevad ning miks ometi meid nendega segatakse? Kent Raju on reklaamiagentuur Kala Ruudus loovjuht, Arvustus.com asutaja ja raamatu „Reklaamitrikk ehk kõik, mida reklaamist teadma pead” autor.
15.00 „Äkki õnnestub!“ – Grigori Osteri (Venemaa) kohtumine noorte lugejatega Tartu Linnaraamatukogu noorte- ja lasteosakonnas, konkursi „Kahjulikke nõuandeid“ finalistide autasustamine
Osaleb „Kahjulike nõuannete” eestindaja Leelo Tungal, modereerib Ädu Neemre. Üritus on eesti ja vene keeles.
16.00 Kohtumine bändiga Varsovie (Prantsusmaa) klubis Kink Konk
Vestlusring, kus räägime lähemalt kirjanduse, muusika ja ruumi vahelistest seostest. Uurime koos, mis imeloom see prantsuse bänd ikkagi on – kuidas käitub, mida mõtleb ja arvab. Vaatame Varsovie muusikavideoid ja paneme paika bändi ruumID. Vestlus toimub prantsuse ja inglise keeles, vajadusel tõlkega eesti keelde.
16.00 Tartu II Muusikakooli akordionistide ansambli „Unisoon“ kontsert Pargiraamatukogu platsil
16.00 Vilve Aavik-Vadi lasteraamatu „Kõnnib salm üle mäe“ (kirjastus Studium) esitlus TÜ Raamatukogu kohvikus Gaudeamus
16.00 Raadio Ööülikooli avalik salvestus Tartu Ülikooli kunstimuuseumis: Piret Tibbo-Hudgins „Kaader kaadri haaval loetud lugu“
Otsime vastuseid järgmistele küsimustele. Kuidas leida head lugu, millest sünniks haarav linateos? Kuidas sünnib stsenaarium? Kui tugev on eesti film loojutustajana?
16.30 Prima Vista ja Mood-Performance-Tantsu eriprogramm Tartu kaubamaja aatriumis
Oma loomingut loevad Jürgen Rooste, Kaur Riismaa ja Birk Rohelend, sünkroonselt toimub Mood-Performance-Tantsu etteaste.
17.00 Jevgeni Griškovetsi (Venemaa) kohtumine lugejatega ja autogrammitund Tartu Linnaraamatukogu saalis
Vestlust juhib akadeemik Jaan Ross, vestlus toimub vene ja eesti keeles.
17.00 Soome-ugri kirjandusõhtu Tartu kirjanduse Maja krüptis
Kuidas kajastavad kirjandused meie hõimurahvaste – udmurtide, maride, komide, hantide – ajalugu? Kas hõimurahvaste kirjandused on läbi teinud muutusi? Kas kirjandus aitab emakeelel püsima jääda? Oma arvamust avaladavad noored kirjandusinimesed, soome-ugri üliõpilaskonverentsi IFUSCO külalised. Esitleme ka äsja eesti keeles ilmunud komi, mari ja udmurdi proosavalimikke (väljaandja Kirjastuskeskus).
17.00 Mika Keräneni raamatu „Minu supilinn“ (Petrone Print) esitlus Tartu Kirjanduse Maja saalis
Autoriga vestleb ameeriklane Justin Petrone.
17.00 Kohtumine kirjaniku, aktivisti ja ränduri Roy Strideriga hõivatud majas Anna Haava 7a
18.00 Teemaõhtu DDHUBis (Raekoja plats 1): Oscar Wilde
Hubane õhtu, mille fookuses on kirjanik Oscar Wilde. Peetakse ettekanne Wilde’i loomingust ning osalejatel palutakse kaasa võtta oma lemmikteos Wilde’ilt, et raamatuid lühidalt tutvustada ja jagada lugemiselamusi. Õhtu lõpeb eluloofilmiga “Wilde” (1997), kus nimiosas suurepärane Stephen Fry.
19.00 Laulvate kirjanike kontsert Pargiraamatukogu platsil
Luulet loevad ja laulavad Justin Petrone, Jürgen Rooste, fs, Merca ja Serge van Duijnhoven (Belgia/Holland). Saatemuusikutena teevad kaasa Raivo Hool, Siim Aimla, AraYaralyan, Raul Reinup, Heiki Lepist, Valter Nõmm ja Vahur Afanasjev, kontserti juhib Vahur Afanasjev.
19.00 Teater Vanemuine esitleb: etendus „Kreutzwald Meets Dance“ Sadamateatris
20.00 Etendus „Vene rännumehe ülestähendused“ Tartu Uues Teatris
Autor Jevgeni Griškovets; tõlkija Jaan Ross; lavastajad ja kunstnikud Ott Aardam ja Mart Aas
Need on dialoogid mõistmise võimalikkusest kahe vastandliku saatusega lapsepõlvesõbra vahel, Moskva ja Peterburgi vahel, Tallinna ja Tartu vahel, Sotši ja Madridi vahel, lava ja saali vahel. Sõnas ja muusikas.
21.00 Kongress – Stencibility ja koomiksid Genialistide klubis
Stencibility esitleb klubi uut seina ning Soome Instituut väljaannet „Koomiks kui ekspordiartikkel“; järgneb comics battle!
21.00 Kosmoloog Tiit Sepa avalik loeng „Avardades ilmaruumi“ Tartu Tähetornis, selge taeva korral tähistaeva vaatlus alates kl 22.00.
Mida arvati ilmaruumist siis, kui teda avastati vaid mõtetes ning tema kohta kirjutati vaid raamatutes või kuuldi läbi suulise pärimuse? Kuidas on muutunud meie arusaamad ilmaruumist tänu astronoomiale ning kuidas on need avastused avardanud inimeste mõttelendu ilmaruumist?
22.00 Vabaõhukino Pargiraamatukogu platsil: Kinobuss Rainer Sarneti filmiga „Idioot“ (2011)
Filmi aluseks on F. Dostojevski romaan „Idioot”, peaosades: Risto Kübar, Katariina Unt ja Tambet Tuisk. Pikkus 120 min.
22.00 Kontsert klubis Kink Konk: Varsovie (Prantsusmaa) ja Sõpruse Puiestee (Eesti)
Varsovie on 2005. aastast tegutsev prantsuse post-punk-indie mõjutustega bänd. Nende tekstid on tugevate kirjanduslike mõjudega: iseäranis äratuntavad on ekspressionismi, dekadentsi ja prantsuse tumeda romantismi mõjud. Olulisimad kirjanikud bändi loomingu jaoks on Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Sergei Jessenin. Varssavlaste viimane plaat „ETAT CIVIL“ ilmus 2009. Aasta detsembris ning sellest ajast on antud kontserte paljudes Ida-Euroopa linnades. Eestis astutakse aga üles esmakordselt.
Koosseis: Arnault Destal – tekst, trummid; Grégory Cathérina – muusika, vokaal, kitarr; Thibault Chapelat – bass(kitarr).
Varsovie’d saab kuulata: http://www.myspace.com/varsovie
Sõpruse Puiestee on 2001 aastast tegutsev erinevaid stiile viljelev muusikaline kollektiiv kes on oma loomingus pigem küsiv kui vastuseid pakkuv.kümne tegutsemisaasta jooksul on ansambel välja andnud neli kauamängivat plaati ja ansambli loomingut tutvustava DVD.
Koosseis: Allan Vainola (vokaal, kitarr), Merili Varik (vokaal), Tõnis Veelmaa (süntesaator), Andrus Uutsalu (basskitarr), Villu Viirsalu (trummid), Mart Süda (saksofon), Mait Vaik (tekstid, elektroonika).
Ametilik kodulehgekülg: www.puiestee.ee
PILET: € 3 (enne südaööd)/ € 5 (pärast südaööd)

Laupäev, 12. mai
11.00–15.00 Raamatuoksjon Tartu Kirjanduse Majas
11.00–17.00 Vanade raamatute laat TÜ Raamatukogu fuajees
12.00 Multifilmid lastele ja kogu perele Tartu Uues Teatris
Näidatakse Grigori Osteri stsenaariumi põhjal valminud filme „38 papagoid”, „Kiisuke Auh” jt.
12.00 Grigori Oster: Muinasjutud pisiasjadega ja kasulikud nõuanded üliõpilastele TÜ peahoone auditooriumis 128
Modereerib Roman Leibov, PhD; üritus on vene keeles.
13.00 Õnnekonverents Nooruse galeriis
„Õnnekonverents: äärmused ja äärealad” on interdistsiplinaarne kultuurisündmus, mis esitleb õnneteemalisi ettekandeid koos kunsti „taustaga“.

14.00 Manja Norki proosaraamatu „Anamor“ esitlus TÜ Raamatukogu kohvikus Gaudeamus
Manja Nork (pseudonüüm) on Tartus elav kirjanik. Tema esimene proosaraamat „Anamor“ (Eesti Kultuurkapitali aastapreemia nominent 2012 a.) ilmus Tallinnas Aleksandra kirjastuses 2011. aastal. Raamat koosneb 2 lühiromaanist ning räägib lapsepõlvest ja noorusest 1970ndatest–1990ndate alguseni. Sama kirjanik on pseudonüümi Doxie all avaldanud viis luuleraamatut. Üritus toimub vene keeles.
15.00 Kultuurilooline Tartu – ekskursioon Enn Lillemetsa juhtimisel
Kogunemine TÜ Raamatukogu ees Juri Lotmani mälestusmärgi juures.
15.00 Seikluslik lastefilm „Mereröövlimäng” Tartu Uues Teatris
Poiss kolib perega päranduseks saadud puumajja ning saab seal sõbraks tüdrukuga, kes peab nüüd paraku ära kolima. Oma sõpruse päästmiseks ei jää lastel üle muud, kui võtta ette ohtlik ent põnev seiklus.
Balti Filmi- ja Meediakool 2012, filmi pikkus 33 minutit
Film põhineb Sass Henno samanimelisel lasteraamatul
Stsenaarium: Anti Naulainen, režii: Tõnn Sikk, operaator: Ivar Taim; osades: Talis Petersell, Anni Saar, Margus Jaanovits, Karin Rask, Eva Püssa, Triinu Lukas
16.00 Vera Schmidti koolkond – Tartu autorid, Tartu Kirjanduse Maja saalis
Moderaator Marina Rauder. Muusikaline kujundus: A. Volkova, V. Krõlov, I. Makejev, M. Gorunovitš. Vene keeles.
17.00 Prima Vista noortekas Tartu Kirjanduse Maja krüptis
Esinevad noored autorid Eda Ahi, Helena Läks, Siim Kera, Kaur Riismaa, Silvia Urgas ja Tõnis Vilu. Toimub ka Ulakassi arvustustevõistluse võitjate autasustamine.
17.00 Kohtumine noorkirjanik Linda-Mari Väliga hõivatud majas Anna Haava 7a
18.00 Luuleõhtu Tartu Kirjanduse Maja saalis: Frank de Crits (Belgia) ja Indrek Hirv
Brüsseli luuletaja esitab oma loomingut, mida eesti publikul on võimalus nautida Indrek Hirve tõlkes.
19.00 Etendus„Rudolf Allaberdi testament“ (autor ja lavastaja Urmas Vadi) Tartu Uues Teatris

19.00 Teater Vanemuine esitleb: etendus „Kreutzwald Meets Dance“ Sadamateatris
20.00 Õhtu festivali klubis Vein ja vine – Eda Ahi luulekogu „Maskiball“ esitlus
Prima Vistal varemgi esinenud noorautori isikupärane ja nõtkelt jõuline debüütkogu ilmub noorte kirjandusajakirja Värske Rõhk sarjas Värske Raamat.

Pühapäev, 13. mai – Prima Vista Elvas
Eelüritus 11. mail kell 11.00 Elva raamatukogus: Elva Gümnaasiumi algklasside õpilastega kohtub lastekirjanik Mika Keränen
Elva päeva kava 13. mail:
10.01 Väljub Edelaraudtee rong Tartust Elvasse
12.00 Prima Vista Elva päeva avamine kohvikus Amelie (Kesk tn 19), tervituskohv
Kirjanik ja tõlkija Anti Saar loeb oma loomingut ning arutleb teemal ruum(ID).
12.00–16.00 Kohavaimust inspireeritud retronäitus „Elva ja kirjanikud“ Elva raamatukogus (Tartu mnt 3)
Elva ilus loodus on läbi aegade siia puhkama ja inspiratsiooni otsima meelitanud paljusid tuntud kirjanikke. Näitus annab ülevaate Elvas elanud ja töötanud kirjanikest.
12.00–16.00 Kasutatud raamatute laat „Raamat teisele ringile“ Elva raamatukogu ees ja sees
13.00 Kirjanduslik jalutuskäik Kesk tänaval

Elva on tuntud oma kirjanike poolest, nii nende, kes siin sündinud kui ka nende, kes Elvas käinud või elanud. Jalutuskäigul tutvustatakse kirjanikke ja kirjanduslikke asukohti, räägitakse kohamuistendeid ja legende.
14.00 Kohtumine kirjaniku ja kirjandusteadlase Arne Merilaiga kohvikus Amelie
15.15 Ajaloolase ja kirjaniku Tiit Aleksejevi esinemine Elva raamatukogus
16.15 Noored autorid Eda Ahi ja Kaur Riismaa kohvikus Amelie