2017

Prima Vista 2017 – „Seitsme maa ja mere taga“

8.–13. mai 2017

23. aprillil 2017 toimus Prima Vista eelsündmusena raamatu ja roosi päev. Tartu Kaubamaja Apollo kassas jagasid raamatusoovitusi armastatud kirjanikud Mika Keränen, Contra ja Heiki Vilep. Õhtul kuulutati Tähtvere 57 aias välja konkursi „Esimene Samm“ laureaat, kelleks seekord osutus Berit Betolai ajakirja Looming 2016. aasta detsembrinumbris avaldatud luuletuste „Hundid ja vanamehed“, „Kolletamispäev“ ning „Tütrele“ eest.

8. mail avati Prima Vista põhiprogramm avarongkäiguga lastele, mis algas TÜ raamatukogu eest ning lõppes Raekoja platsil, kus ootas lapsi Lotte. Toimus ka kohtumine soome kirjaniku Tuomas Kyröga ning luuletõlgete tund Tatjana Sigalovaga. Vestlusõhtul “Piibel ja Koraan” esinesid Kalle Kasemaa ja Kaspar Koort. TÜ Botaanikaaia palmihoones toimus aga patrooniõhtu vinüülplaatidega.

Teisel festivalipäeval tegi algust Elav raamatukogu, toimus kohtumine gruusia kirjaniku Guram Odišariaga ja austria kirjaniku Hans Platzgumeriga. Avati näitus “Tõe ja õiguse inimesed”. Kirjandusliku teisipäeva raames leidis aset Värske Õhtu, kus seekord kõneleti tõlkimisest. Esinesid Rauno Alliksaar, Asko Kriiska ja Lauri Saaber. Vestlust juhtis Elin Sütiste. Õhtul esines Leighton Richard Phoenix soolokavaga “Quietly Into the Night”. Festivali teine päev oli ühtlasi partnerasula päev. Värskas astusid üles Lauri Sommer ja arhailise meestelaulu kvartett Ütsiotsõ, Kristiina Ehin ning Jan Rahman.

Kolmandal festivalipäeval algas Prima Vista raamatulaat, mis sel korral pani oma telgi püsti Raekoja platsile. Samuti avati “Lugude tuba” (www.rahvalood.ee), mis toimus koostöös ERMiga. Kõik soovijad said “Lugude toas” jutustada oma mälestusi 90ndatest. Toimus ka Deniss Dragunski avalik loeng “Kirjanduse ajalugu kui fantaasia”. Soome Instituudis esinesid Henrikka Tavi ja Sanna Karlström. Õhtul näidati Ella Agranovskaja filmi “Te saate mu üle uhkust tunda. Dovlatov”. Samuti toimus Noortekas, kus astusid üles Manfred Dubov, Hanneleele Kaldmaa, Berit Kaschan, Kristel Mägedi, Merike Reiljan ja Silvia Urgas.

Neljandal päeval jätkasid raamatulaat ning “Lugude tuba”, lisaks avati Pargiraamatukogu. Toimus ka Deniss Dragunski avalik tund “Tšehhovi jutud”. Kaspar Jassa juhtimisel leidis aset tundeline teekond Raadi kalmistul. Toimusid ka Andy Willoughby töötuba, kohtumine poola kirjaniku Bronka Nowicka ning iiri kirjaniku Christine Dwyer Hickeyga. Õhtut sisustasid Garri Bardini loominguline õhtu ja TarSlämmi finaal, kus seekordseks külalisesinejaks oli Philip Meersman.

Viiendal festivalipäeval jätkasid Pargiraamatukogu ja Elav raamatukogu, samuti “Lugude tuba”. Lisaks toimusid Peter Waugh töötuba, vestlusring Rene Nybergi, Marjo Näkki ja Kaja Kunnasega, Garri Bardini avalik loeng, Deniss Dragunski loominguline õhtu ning kohtumised makedoonia kirjaniku Nikola Madzirovi ja serbia autori Adam Randželovitšiga.

Kuuendal ehk festivali viimasel päeval toimusid traditsiooniline raamatuoksjon “451 trükist” ja Ulakassi arvustuste võistluse võitjate autasustamine. Päeva sisustasid Eesti kirjanike salong ning “Loomehäkk: sõna eri”. Linnaruumis esines eksperimentaalse ja dadaistliku esitusluule ühendus DAstrugistenDA. Õhtusse jäid kohtumine läti kirjaniku Kārlis Vērdiņšiga ning Hando Runneli loomingule pühendatud autoriõhtu.

Väliskülalised

  1. Kārlis Vērdiņš (Läti)
  2. Richard Leighton Phoenix (Ühendkuningriik/Soome)
  3. Hans Platzgumer (Austria)
  4. Sabine Zett (Saksamaa)
  5. Bronka Nowicka (Poola)
  6. Christine Dwyer Hickey (Iiirimaa)
  7. Andy Willoughby (Ühendkuningriik)
  8. Nikola Madzirov (Makedoonia)
  9. Philip Meersman (Belgia)
  10. Peter Waugh (Austria/Ühendkuningriik)
  11. Tuomas Kyrö (Soome)
  12. Rene Nyberg (Soome)
  13. Sanna Karlström (Soome)
  14. Henriikka Tavi (Soome)
  15. Deniss Dragunski (Venemaa)
  16. Garri Bardin (Venemaa)
  17. Adam Randželovitš (Serbia)
  18. Rasmus Rhode (Taani)
  19. Sara Rahmeh (Taani)
  20. Ólöf Rún Benediktsdóttir (Island)
  21. Vigdís Howser Hardardóttir (Island)
Blogides:
Meedias: