2013

Prima Vista 2013 – „Aeg lendab“

9.–12. mai 2013

9.—12. maini toimus kümnendat korda Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista, seekord alapealkirjaga „Aeg lendab!”. Tänavuse festivali patroon oli kirjanik Leelo Tungal.

Sellest, et festival on kümne aasta jooksul kasvanud nii ruumis kui ka ajas, andsid tunnistust juba aprillis hoo sisse saanud eelsündmused, mis jätkusid ka maikuus, nii et festivali põhiprogrammi alguseks oli kirjanduspidu kestnud juba mõnda aega. 4. mail esitleti vinoteegis „Reserva” mitmekeelset antoloogiat „Pilt ja sõna. „Hullunud Tartu” 2010—2012”. Esitlusel astusid üles nii antoloogias esindatud eesti kirjanikud kui ka üllatuskülalised — Esa Hirvonen Soomest ning Andy Willoughby Inglismaalt. 6. mail toimus klubis „Kink Konk” luulevõistluse „TarSlämm” finaal ning samal õhtul algas ka Prima Vista puhuks kokkupandud ning tervet festivalinädalat rikastanud filmiprogramm Tartu Elektriteatris.

Festivali eelürituste raames oli nädala esimestel päevadel võimalik saada ka infot Austria ühe tähtsaima kirjanduspreemia, Ingeborg Bachmanni auhinna väljaandmisest, tutvuda Eesti Kirjanduse Seltsi ja Eesti Kirjandusmuuseumi koostöös väljaantava luuleplaatide sarja „Kirjanike hääled” uute plaatidega, vaadata Tartu Üliõpilasteatri etendust „Rääkiv inimene”, kuulata „Beowulfi” täies mahus ettelugemist, mille korraldas TÜ inglise filoloogia osakond, ning elada kaasa Kristiina Ehini ajasturomaani „Paleontoloogi päevaraamat” ilmumisele ja Kirjanduskambri avamisele Tartu Loomemajanduskeskuses.

9. mail algas festivali põhiprogramm koos traditsioonilise raamatulaada ja Pargiraamatukogu avamisega ning piduliku avatseremooniaga TÜ Raamatukogu konverentsisaalis, kus võtsid sõna nii festivali patroon Leelo Tungal kui ka küberpungi klassik Bruce Sterling, sõnavõttude järel toimus vene ajalookirjaniku Leonid Mletšini loeng „Ajalugu kui poliitika instrument”. Avamisele järgnes vestlusring „Võim ja vaim” Prima Vista seniste patroonide osalusel. Õhtupoolikul sai publik võimaluse kohtuda Poola ühe tuntuma nüüdiskirjaniku Olga Tokarczukiga ning tutvuda tema romaani „Päeva maja, öö maja” tõlkega eesti keelde. TÜ Raamatukogus intervjueeris vene kirjanikku Marina Paleid professor Jaan Ross ning Tartu Kirjanduse Majas kohtus lugejatega ungari kultuskirjanik Ádám Bodor.

Päeva jooksul oli veel mitmesuguseid raamatuesitlusi ja kontserte, Pargiraamatukogus algas nooremaid kirjandushuvilisi rõõmustanud lasteprogramm, Tartu Linnaraamatukogu harukogudes oli nii esimesel kui ka teisel festivalipäeval võimalik teha tutvust „elavate raamatutega”, Loomemajanduskeskuses peeti noore kunsti oksjonit ning festivali avapäeval algas kultuuriprogramm ka nn. hõivatud majas Anna Haava tänaval.

Teisel festivalipäeval oli nii vanematel kui noorematel põhjust koguneda Tartu Linnaraamatukogu saali, kus toimus tavaks saanud patrooni-üritus — seekord soome lasteluuletaja Jukka Itkoneni loomingu eestikeelse valikkogu „Mõnus sajuilm” esitlus. Luuletusi lugesid ja vestlesid autor ise ning kogumiku tõlkija Leelo Tungal. Päeva teisel poolel avanes võimalus kuulata küberpungi klassiku Bruce Sterlingi mõttekäike, temaga vestles TÜ Raamatukogu konverentsisaalis Tõnis Kahu. Pisut hiljem kohtus Tartu Kirjanduse Majas lugejatega soome kirjanik Joel Haahtela, temaga vahetas mõtteid Heidi Iivari Soome Instituudist. Tavakohaselt toimus Prima Vista eriprogramm ka Tartu Kaubamajas, kus oma loomingut luges Contra. Õhtune programm sai hoo sisse traditsioonilise laulvate kirjanike kontserdiga Pargiraamatukogus, kus luulet lugesid ja laulsid Asko Künnap, Jaan Tätte jr, Mare Sabolotny, Vahur Afanasjev, Aapo Ilves ja Justin Petrone. Samal ajal oli Tartu Elektriteatris võimalik vaadata Leonid Mletšini dokumentaalfilmi „Kallis Leonid Iljitš”, millele järgnes vestlus autoriga. Kui Pargiraamatukogus jätkus programm hilisõhtul vabaõhukinoga, kus Kinobuss pakkus vaatamiseks filmi „Lisa Limone ja Maroc Orange armulugu”, siis nii noorte autorite loomingu kui ka läti-vene kirjanduse huvilistel oli põhjust suunduda Genialistide klubisse. Klubiprogrammi avas Prima Vista noortekas, oma loomingut esitasid Eda Ahi, Mare Sabolotny ja Kelly Turk ning debüütkogu esitles Indrek Lõbus. Seejärel algas klubi saalis Läti venekeelse kirjandusrühmituse „Orbita” kava, mis lummas publikut sõna ja heli ebatavalise põiminguga.

Peaaegu algusaegadest saati on Prima Vista laienenud igal aastal üheks päevaks ka mõnda teise linna — tänavuseks partnerlinnaks oli Valga, kus pärast festivali delegatsiooni saabumist ja pidulikku vastuvõttu puhkpillihelide saatel avati päevaprogramm Nipernaadi kuju juures Gailiti novelli¬auhinna üleandmisega seekordsele laureaadile Kärt Hellermale novelli „Mängumeri” eest. Seejärel oli kohalikul publikul võimalus tutvuda kultuurikeskuse saalis Prima Vista külalistega — esinesid rühmitus „Orbita” ning soome kirjanik Joel Haahtela, eesti kirjanikest lõid Valga päeval kaasa Lauri Sommer ning Eda Ahi. Valgat külastas ka festivali patroon Leelo Tungal, kes kohtus lastekava raames noorte lugejatega. Kirjandusprogrammi järel toimus Tuuli ja Teet Vellingu kontsert ning õhtupoolikul esitati eesti- ja venekeelset teatraliseeritud luulekava Juhan Viidingu loomingust. Samal ajal oli kultuurikeskuses avatud raamatulaat ning Valga ja Valka piiril korraldati kasutatud raamatute laat.

Paralleelselt Prima Vista päevaga Valgas jätkusid sündmused Tartus: TÜ raamatukogus oli avatud vanade raamatute laat, Tartu Kirjanduse Majas peeti raamatuoksjonit, toimusid mitme võistluse autasustamised; Tartu Loomemajanduskeskuses sai osaleda Kristiina Ehini juhendatud loovkirjutamise töötoas, Eesti Rahva Muuseumis võis osa saada kirjandussündmusest „Hipi vs hipster”, venekeelse programmi kavas oli Leonid Mletšini ning Jaan Kaplinski vestlus teemal „Isad ja pojad”; õhtupooliku täitsid taas raamatuesitlused — Indrek Teder esitles Genialistide klubis debüütkogu „Mullikile” ning hiljem toimus Y-galeriis „Topofoni” sarjas Maarja Pärtna luulekogu „Läved ja tüved” ning Tõnis Vilu kogu „Oh seda päikest” esitlus.

Pühapäeval jäi nii publikul kui ka esinejatel juba rohkem aega hinge tõmmata, kuid pisut tegevust ja elamusi jätkus sellekski päevaks: nii laupäeval kui ka pühapäeval oli kunstikaupluses „Skizze” avatud raamatu või luuletuse illustreerimise õpituba, Eesti Rahva Muuseumis pajatati lastele ja täiskasvanutelegi õudusjutte, Anna Haava tänava kogukond lõpetas oma eriprogrammi — sõnale „squattimine” ilusa eestikeelse vaste leidmiseks korraldatud konkursi kokkuvõtetega, Tartu Kirjanduse Majas tutvustati vene keeles kirjutavate Tartu autorite loomingut ning õhtupoolikul jõudis filmiga „Google ja maailma aju” lõpule festivali filmiprogramm Elektriteatris.

Nagu varemaltki, ei piirdunud Prima Vista vaid Tartu ja Valgaga: festivali külalisi oli huvilistel 10. mail võimalik näha ka Tallinnas, kus esinesid nii Olga Tokarczuk kui ka saksa kirjanik Thomas Hettche.

Marja Unt
Ilmunud Loomingus 2013 (6)

Väliskülalised:

Leonid Mletšin (Venemaa)
Marina Palei (Venemaa)
Thomas Hettche (Saksamaa)
Paul Maar (Saksamaa)
Bruce Sterling (USA)
Joel Haahtela (Soome)
Jukka Itkonen (Soome)
Olga Tokarczuk (Poola)
Ádám Bodor (Ungari)
Orbita (Läti)

Prima Vista 2013 avamine (Tartu Ülikooli Televisioon, 9.05.2013)

Blogides:

Meedias: