Hans Platzgumer (Austria)

Foto: Frederick Sams

Kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer sündis 1969. aastal Innsbruckis, praegu elab ta vaheldumisi Bregenzis ja Viinis. Ta kirjutab romaane ja esseid ning loob teatri- ja kuuldemängumuusikat.

Viinis ja Los Angeleses muusikat õppinud ning maailma eri paigus elanud Platzgumer on välja andnud mitukümmend albumit ja esinenud paaril tuhandel kontserdil. Ta on kirjutanud eri koosseisude jaoks punk-, rokk- ja elektroonilist muusikat, New Yorgis loodud rokktrio HP Zinker sai 1990. aastatel Grammy nominatsiooni. Tartusse võtab laulukirjutaja Platzgumer kaasa oma poolakustilise indie-rokkbändi Convertible.

Pärast rahvusvahelist muusikukarjääri on Platzgumeri loomingulise tegevuse raskuspunkt kandunud viimasel paaril aastakümnel kirjandusele. Tänaseks on ta avaldanud 10 raamatut, lisaks romaanidele paar esseeraamatut ja laulutekstide kogumiku.

Autobiograafiline esikromaan elust muusikuna „Ekspeditsioon” (Expedition) ilmus 2005, laiemat tähelepanu äratas 2011. aastal ilmunud „Elevandijalg” (Elephantenfuss), mille tegevus toimub 25 aastat pärast katastroofi Tšornobõli tuumajaama ümbritsevas surmatsoonis. Eesti keelde on tõlgitud Platzgumeri seni kõige menukam, Saksa Raamatuauhinnale nomineeritud romaan „Serval” (Am Rand, 2016). Viimati ilmunud romaanist „Bogneri lahkumine” (Bogners Abgang, 2021) saab Piret Pääsukese tõlkes lugeda katkendit ajakirja Akadeemia aprillinumbrist.

Romaanikirjanik Platzgumerit huvitavad äärmuslikud olukorrad, hall tsoon elu ja surma vahel, piirisituatsioonid, milles avaldub inimese tõeline olemus. Tema loomingu läbivaks teemaks on inimese käitumise ja valikute eetilisus ning vastutustunde tajumine.

Platzgumer ei kirjuta üksnes romaane, vaid ta on ka tänapäeva ühiskonda ja kultuurielu analüüsiv tundlik ja kriitilise sulega esseist. Festivalil avatud Utoopia Saatkonda võtab ta kaasa oma nägemuse täna veel võimatust maailmast, mida kirjeldab nii:  „Minu utoopia, võib-olla võimatu, võib-olla alles fööniksina tuhast reaalsuseks saav unistus on inimkond, kes suudab ületada nüüdisaja kapitalistliku maailmakorralduse laiaulatuslikult destruktiivse, enesehävitusliku vormi ja vastupidiselt lühinägelikele, isemeelsetele huvidele suudab mõista end osana loodusest.”

Teisipäeval,  9. mail Tallinna Kadrioru Saksa Gümanaasiumis.

Neljapäeval 11. mail kell 21.00 Utoopia Saatkonnas.

Laupäeval, 13. mail kell 20.00 kontserdil  „Kirjanikud muusikas” oma bändiga Convertible.

Loe ja vaata lisaks:

Hans Platzgumer „Eurotsentrismi lühike ajalugu”, Sirp 28.04.2023

Hans Platzgumer (Austria) – videotervitus