Isaac Rosa (Hispaania)

Isaac Rosa (Sevilla 1974) on hispaania kirjanik, kelle sulest on ilmunud kümmekond romaani, aga ka lühijutte ja koomikseid. Lisaks on ta ajakirjanik ning selles vallas tegutseb praegu eelkõige veebiväljaande Eldiario.es kolumnistina. Kui oma esimestes romaanides vaatas Rosa minevikku, puudutades Hispaania XX sajandi ajalooga seonduvaid teemasid, siis hiljem on ta käsitlenud meie aja hirme ja inimsuhteid ning nüüd pööranud oma loomingus pilgu tulevikku.

Rosa on tuntud kui nõudliku kirjandusmaitsega lugejale suunatud ning hea stiiliga kirjanik. Laiemalt sai ta tuntuks teosega „Veel üks neetud kodusõjaromaan!” („¡Otra maldita novela sobre la guerra civil!”, 2007), ironiseerides Hispaania kirjanduses valitsenud kodusõjatemaatika buumi üle. Järgmine romaan „Tühine eile” („El vano ayer”, 2004) tõi kirjanikule prestiižse Rómulo Gallegose auhinna, mis antakse kogu hispaaniakeelse kirjandusruumi kahe aasta parimale teosele. Eesti keeles ilmus Rosalt sel aastal Marianne Otsa tõlkes ja Toledo kirjastuse väljaandes „Õnnelik lõpp” („Feliz final”, 2018): see on tagurpidi pööratud romaan armastuse võimalikkusest kaasaegses maailmas, aga ka oma kodu unistusest, vanemlusest, kärgperendusest, seksuaalsusest, truudusest ja majanduslikust ebakindlusest.

Isaac Rosa viimase romaani „Kindel paik” („Lugar seguro”, 2022) peategelane ehitab säästupunkreid, et pakkuda madalama sissetulekuga inimestele võimalust luua endale kasvõi illusoorne pelgupaik meie ähvardavas maailmas. Seda lähitulevikku paigutatud romaani on nimetatud antidüstoopiaks, kirjanik on öelnud, et ta on väsinud ümberringi valitsevast düstoopilisest tulevikukujutlusest ning usub, et pole põhjust seada kahtluse alla meie võimet ka kriisiolukordades üksteist usaldada ja koostööd teha.

Foto: Isaac Rosa
Foto autor: Iván Giménez

Suur futuroloogiline kongress: Isaac Rosa (Hispaania)