Julia von Lucadou (Saksamaa)

1982. aastal Heidelbergis sündinud Julia von Lucadou tuli kirjandusse filmimaailmast, kus oli tegev nii filmi- kui ka teletööstuses. Oma 2018. aastal ilmunud düstoopilises esikromaanis “Hochhauspringerin” (“Kõrghoonesukelduja”) maalib ta pildi perfektsusele ja optimaalsele sooritusele orienteeritud jälgimis- ja hoolekandeühiskonnast. 2022. aastal järgnenud romaanis “Tick Tack” vaatleb Lucadou kriitliselt mitmeid tänapäeva ühiskonnale omaseid ilminguid sotsiaalmeedia põlvkonna vaatepunktist ning kirjeldab noorte radikaliseerumist internetis.

Romaani “Kõrghoonesukelduja” keskmes on kaks naist: miljonite lemmik, maailmatasemel tippsportlane Riva, kes loobub äkki  treeningutest, ning tema “terapeut”, äripsühholoog ja andmeanalüütik Hitomi, kelle ülesanne on veenda Rivat taas treenima ja võistlema. Hitomi jälgib Rivat läbi tosina kaamerasilma ja mikrofoni, olles ise samuti jälgitav oma ülemuste poolt. Romaani tegevus toimub klaasist ja metallist sädelevate pilvelõhkujatega linnriigis, mis võib asuda ükskõik millises maailmajaos. “Glamour and Credits and Fame” on selle ühiskonna vääringud, millest ilmajäämine tähendab metropolist väljaheitmist, mahajäänud perifeeriasse sattumist.

Julia von Lucadou romaanis on tänapäeva ühiskonna elemente rohkem kui me seda näha tahaksime – kirjanik on vaid lisanud värve ja suunanud mõtte tulevikku. Sisuliselt esitab ta meile küsimuse: millises maailmas me tahame elada? Kui rääkida eeskujudest, siis kirjanik, keda Lucadou imetleb, on Margaret Atwood.

Katkend romaanist “Kõrghoonesukelduja” Jaak Tombergi järelsõnaga ilmus ajakirja Akadeemia märtsinumbris.

Foto: Julia von Lucadou
Foto autor: Guido Schiefer