Lydia Sandgren (Rootsi)

Lydia Sandgren sündis 1987. aastal ja kasvas üles Lääne-Rootsi maapiirkonnas. Juba psühholoogiaõpingute ajal Göteborgi Ülikoolis alustas ta romaani kirjutamist, mis  2020. aastal ilmus tema kirjandusliku debüüdina kandes pealkirja “Kogutud teosed”. 690-leheküljeline romaan pälvis samal aastal Augustipreemia, Rootsi kõige prestiižikama kirjandusauhinna, ning on tõlgitud paljudesse keeltesse. Eesti keeles ilmus teos Ene Mäe tõlkes kirjastuse Eesti Raamat väljaandena 2022. aastal.

Romaanil on kaks ajatelge: 1980. ja 1990. aastad ning 2010. aastate paiku. Suurem osa kirjeldatud  sündmustest leiab aset Göteborgis. Romaan on ühelt poolt intiimne ja detailne kirjeldus linnast ja selle intellektuaalsetest kultuuriringkondadest, teisalt  pakub teadmisi inimpsüühhikast ja sellest, mis kujundab meid inimestena.

“Kogutud teoseid” on nimetatud perekonnasaagaks. Mõlema ajatelje tegevus keskendub Bergi perekonnale: Martinile, tulevasele kirjanikule, kellest  saab hiljem raamatukirjastaja, ja tema hilisemale abikaasale Ceciliale, kellest saab humanitaarteaduste doktor. Paariga on lähedastes suhetes Martini sõber kunstnik Gustav Becker. Hilisemal ajateljel on kesksel kohal Martini ja Cecilia tütar Rakel. Teda ja tema perekonna elu on mõjutanud suur salapära: ühel aprillipäeval 1997. aastal kadus ootamatult Cecilia, jättes maha oma mehe ja lapsed ning sellest ajast alates pole temast enam midagi kuulda olnud.

Kogu aeg psühholoogina tegutsenud Lydia Sandgren on lisaks romaanile avaldanud muuhulgas arvamusartikleid ja esseesid psühhiaatriavaldkonnast ja psühholoogiast, sh essee “Haiguskunstist”, mis räägib kahest Göteborgi 20. sajandi skisofreenia diagnoosiga kunstnikust.

Foto: Lydia Sandgren
Foto: erakogu