Øyvind Rangøy (Norra)

Foto autor: Inga Mölder

Prima Vista patroon 2021 Øyvind Rangøy (s 1979) on norralasest luuletaja ja tõlkija, kelle tugev side Eestiga on tema elus juba kaua olulist rolli mänginud. Oma esimese eestikeelse sõna õppis ta ära 19-aastaselt. Selleks oli sisikond, millest sai hiljem ka tema esimese luulekogu pealkiri. Oma kahekümnendad eluaastad veetis ta suures osas Eestis, õppides sel ajal ka Tartu Ülikoolis eesti ja soome-ugri keeleteadust. Seejärel naasis ta Norrasse, kus ta töötas kalatööstuse juhtkonnas, tehes samal ajal ka tõlketööd. Taas Eestisse tuli ta juba Tartu Ülikooli lektori töökohale.

Enda sõnul kirjutab Øyvind oma loomingus tuulest ja adrust, asjadest, mis on – ja asjadest, mis olid. Tema esimene kokkupuude luulega oli 2005. aastal, mil ta aitas tõlkida Kristiina Ehini luuletusi ning leidis, et luule oli võluv, ent samas ka nähtusena võõras ja raskesti mõistetav. Sealt arenes autori huvi Norra luulefoorumi Diktkammeret vastu, kus ilmus ka tema esimene avalikku tähelepanu pälvinud luuletus, mis rääkis lõhe rookimisest.

2011. aasta paiku, kui ta oli naasnud Norrasse, muutus loovkirjutamine tema jaoks üha tähtsamaks. Ta hakkas lisaks foorumile oma norrakeelset loomingut ka sotsiaalmeedias jagama. 2016. aastal Käsmus eesti kirjanduse tõlkijate seminaril käivitunud sündmusteahel viis suhtlemiseni eesti luuletajatega ja lõpuks Knut Ødegårdi luule eestikeelsete tõlgete välja andmiseni. Seejärel ilmus aastal 2019 tema enda luuledebüüt „Sisikond“ ning koos Adam Culleni ja Veronika Kivisillaga luulekogu „Kolm sõlme“ (2020).

Aastal 2020 ilmus Øyvind Rangøy autobiograafiline raamat „Oled ikka veel see poiss: ühe lapsepõlve fragmendid“, mis räägib autori lapsepõlve väikestest seikadest tillukesel kodusaarel Rangøyl.

Käesoleval aastal on Øyvind oma esimese norrakeelse raamatuga ka Norras debütant. Ta peab end sellega seoses küll lõpuks Norra kirjanikuks, kuid talle meeldib mõelda endast kui Eesti salaagendist norra kirjanduses. Ja mis oleks parem kate kui norralane olemine?

Patrooni kõne kirjandusfestivali avamisel 21. septembril 2021 ilmus 1. oktoobri ajalehes Sirp.

21. septembril kell 20 Tartu Ülikooli kohvikus
Kirjanduslik teisipäev: festivali patrooni Øyvind Rangøy autoriõhtu „Mõlemast otsast saar“.


Øyvind Rangøy esineb veel:

22. septembril kell 16 Tartu Linnaraamatukogu saalis

23. septembril kell 16 Tartu Kirjanduse Majas

24. septembril kell 16 kultuuriklubis Naiiv Emajõel