Insomniakatonil esinevad teiste seas Ron Whitehead ja Andy Willoughby

Pressiteade

10. mai 2023Paljud ehk mäletavad, kuidas 2019. aastal toimus tollase kirjanduslinna residendi, ameerika biitpoeedi Ron Whiteheadi eestvedamisel Prima Vistal midagi täiesti enneolematut — festivali viimasel päeval sai Tartu Kirjanduse Majas teoks 24-tunnine katkematu kultuuriprogramm nimega Insomniakaton. Ron on tänavu lõpuks taas Tartusse jõudnud, et koostöös festivaliga tuua publiku ette Insomniakaton II.

Insomniakaton 2019. Ron Whitehead

Whitehead töötas selle sündmusežanri välja 1990. aastate alguses ning iseloomustab seda nõnda: „Insomniakaton on ajutine autonoomne ala, kuhu saavad tulla kokku kõigi elualade inimesed, et luua, esitada ning jagada nii oma loomingut kui ka elusid. Kõik kunstivaldkonnad on teretulnud: luule, proosa, muusika, maalikunst, fotograafia, tants, teater, film jne. Esinejad ja publik saavad siit oma ellu ja loomingusse kaasa rohkelt inspiratsiooni.“ Whitehead on oma korraldamiskogemust kokku võttes ka nentinud, et Insomniacathoni teostamine on „surmalähedane kogemus“, 2019. aastal Tartus toimunud esimene Insomniakaton andis aga sellele vaatamata piisavalt inspiratsiooni nii korraldajatele kui ka esinejatele, et tänavu see peaaegu võimatu ettevõtmine taas teoks teha.

Päeva esimene pool toimub peamiselt Tartu Kirjanduse Maja ülakorrustel: pärast avamist maja trepil hommikul kell 10 saab osa võtta raamatuoksjonist, veeta keskpäevatundi patrooniga, kuulata Magister Artium Kaspar Jassa eksklusiivset ettekannet dändismist ning vaadata pööningul TÜ klassikalise filoloogia tudengite etendust “Daphnis ja Chloe”. Seejärel on aga kõik festivali sõbrad oodatud kultuuriklubi Salong suveaeda, kus tähistatakse Prima Vista 20. sünnipäeva.  

Õhtune programm toimub kultuuriklubis Salong ning selle jooksul astub üles nii mõnigi neist, kes eelmisel Tartu insomniakatonil kaasa lõid – lisaks Ron Whiteheadile endale inglise luuletaja Andy Willoughby, kes astub üles koos koos inglise muusiku Anton Flinti ja soome rokkmuusiku Masi Hukariga, aga ka näiteks Aapo Ilves, Andres Roots ja Kaisa Ling. Nendega liituvad Penny Boxall (UK), David Hartley (UK), Marius Povilas Elijas Martynenko (Leedu) ning Cloud Circuit (Kanada). Toimub ka üks Prima Vista pikima traditsiooniga sündmustest, kontsert “Kirjanikud muusikas”, kus seekord astuvad üles austria kirjanik ja muusik Hans Platzgumer oma ansambliga Convertible ning eesti kirjanike ja näitlejate kooslus Alla Puugovitsa. Kavas on pühendadud aega ka vaba mikrofoni kasutamiseks, öötundidel saab lisaks kuulata ja lugeda muinasjutte, kuulata depressiivseid kavereid Kerstin Vesteli esituses, vaadata kirjanduslikke videoid ning kirjutada luuletusi koos tehisintellektiga. Lõõgastust muusika saatel ja tantsuvõimalust pakub DJ Daysleeper ning päikesetõusu tervitab hommikuüminaga Silver Sepp. Insomniakatoni ja ühtlasi tänavuse Prima Vista lõputseremoonia toimub 14. mai hommikul Salongi suveaias.

Ööpäeva juhivad Ron Whithead ning tänavuse Insomniakatoni peakorraldajad Marja Unt ja Kerstin Vestel.