Kirjandusfestivalil Prima Vista on igal päeval oma kirjanik

Tartus 6.-12. maini toimuva kirjandusfestivali Prima Vista eriprogramm “Tuleviku toonid” toob esile seitse eriilmelist Eesti kirjanikku – Meelis Friedenthal, Berit Petolai, Tõnis Tootsen, Maarja Pärtna, Doris Kareva, Merca ja Urmas Vadi.

Iga päev festivalinädala jooksul avaldatakse ühe päevakirjaniku poolt festivaliks valminud kirjutis, mis avab kirjaniku mõttemaailma, loob kujutisi võimalikest tulevikest või inimkonna ellujäämisest. Iga päev toimub ka vastava päevakirjaniku poolt korraldatud sündmus, kus festivalikülastajaid kutsutakse kaasa mõtlema või arutama erinevate teemade üle, nagu ühiskondlikud muutused, keskkonnaprobleemid ja inimkonna tulevik.

Festivali esimesel päeval on päevakirjanikuks Meelis Friedenthal, kes ootab kõiki huvilisi 6. mail kell 18 Tartu Ülikooli raamatukogu Kodavere ruumi loovkirjutamise töötuppa “Kirjutamisest kui ajamasinast”.

7. mail kell 12-14 kutsub päevakirjanik Berit Petolai Meomale luulelugusid kuulama, lõket nautima ja külakiigele kiikuma. Meoma küla nelja tee ristil vanas laudas asub väike kõrts, kus hakkavad kõlama Beriti luulelood, mis paljuski on saanud inspiratsiooni ja sündinud just selle sama küla radadel uidates. Saab kuulata ka kevadist linnulaulu, sookurgede trompeteid ja parmupilli pininat. Kohapeal saab osta üht-teist hamba alla ja kurgu kastmiseks, seega kaasa võtta sularaha. Meomale ja tagasi on võimalik sõita festivali bussiga, bussile soovijatel palutakse registreeruda hiljemalt 6. maiks: https://forms.gle/8ne1dsag5kG3dy7Z7. Kohtade arv on piiratud! Meomale pääseb ka ühistranspordiga, sõiduaeg on keskmiselt 45 minutit ning Meoma kõrtsini on bussipeatusest umbes 2 km.

Kolmapäeval, 8. mail kell 17 on kirjandushuvilistel võimalik kohtuda Fahrenheit 451° raamatutoas Tõnis Tootseniga, kes jagab parimaid palasid oma paranoiadest. Viimasel ajal on kõvasti väetist saanud kujutlused tulevikust, kus probleem nimega Elu on saanud lõpliku lahenduse: igal inimesel on lõputult vaba aega ja oma isiklik kratt, tark mees taskus, kes kõike teab ja teeb! Tasuta tarkus, kõikidele ja kõikjale! Aga äkki on kõik siiski müügiks, ja tuleviku võtmeküsimus hoopis: kui tark tohib olla tark mees taskus – ja kui tark sina ise?

Päevakirjaniku Maarja Pärtnaga saab kohtuda 9. mail kell 17.30 Tartu Kirjanduse majas, kus leiab aset vestlusring teemal „Kirjandus enam-kui-inimlikus maailmas”. Vestlusest võtavad osa Tartus residentuuris viibinud Penny Boxall (Ühendkuningriik) ja David Hartley (Ühendkuningriik) ning kirjanduslinna residentuuriprogrammi praegune külaline Christiane Vadnais (Kanada). Vestlus on inglise keeles.

Reedel, 10. mail kell 18 ootame Eesti Rahva Muuseumisse, kus on Ööülikooli avalik salvestus “Öömustrid” koos luuletaja Doris Karevaga. Salvestusel osalemine on tasuline, piletid leiab Piletilevist.

11. mai päevakirjanikuks on Prima Vistal näitleja ja kirjanik Merle Jääger ehk Merca. Merca osaleb mammutsündmusel Insomniakaton, mis saab alguse 11. mai hommikul kell 10 Tartu Kirjanduse majas ja kultuuriklubis Salong ning kestab 12. mai hommikuni. See ameerika biitpoeedi Ron Whiteheadi poolt Tartusse ja Prima Vistale imporditud sündmus toimub juba kolmandat korda ning on saanud südamelähedaseks paljudele, esinejate hulgast leiab nii uusi kui ka juba vanu tuttavaid: lisaks Mercale veel muidugi Ron ise, Jinn Bug, Alan Shapiro, Claudia Baniahmad, Christiane Vadnais, Halõna Kruk, Francis Gene-Rowe, Amy Cutler, fs, Kristel Mägedi, Aime Hansen, Kaks siga lendavad päikese poole, Andres Roots jt.

Festivali viimasel päeval, 12. mail kell 9 hommikul kohtub Kultuuriklubis Salong minevik tulevikuga – festivali esimene päevakirjanik Meelis Friedenthal kohtub viimase päeva päevakirjaniku Urmas Vadiga. Lisaks leiab aset väljasõit rohelusse, kus Tõravere observatooriumis avatakse projekti „Kuko3 – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides” raames valminud Karel Koplimetsa installatsioon ning esineb  Urmas Vadi. Kui paljudel inimestel on pilk suunatud taevasse ja tulevikku, siis mõni peab vaatama ainult enda ette ja näeb kulunud kinganinasid. Kui esimesed lähevad peole ja sõidavad kosmosesse, siis alati on ka teised, kes jäävad maha, on seejuurest pettunud ja loovad oma kogukonna – Pettunud inimeste küla. Urmas Vadi on selle küla kroonik, kes on aastate jooksul teinud sissekandeid, mida ta Tõravere observatooriumis ette kannab. Toimub ka ekskursioon observatooriumi pargis ja kosmosemissioonide simuleerimise keskuse ehk kosmosepunkri külastus Aditya Savio Pauli juhtimisel. Üritusele väljub kell 14.00 Vanemuise esisest parklast Kunstibuss, mis jõuab alguspunkti tagasi kell 19.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot kohapeal sularahas (alla 10-aastased lapsed tasuta). Koha broneerimiseks on vajalik eelregistreerimine aadressil marytalvistu@gmail.com.

Foto: päevakirjanik Berit Petolai
Päevakirjanik Berit Petolai