„Too kaasa oma utoopia”: Olha Povoroznõki (UNESCO kirjanduslinn Lviv, Ukraina) ja Eike Epliku installatsiooni “Turvapaik” avamine

Reedel, 10. mail kl 16.30

“Kui istud koridoris, juuksed lööklainest sassis, ootad, et see läbi saaks, ja loodad õhukaitsele, ning kui veedad unetuid öid enne sõprade matuseid, siis muutuvad su ootused maailmale igaveseks. Samuti ootused iseendale. Maailm polnud ka enne täiuslik, nagu polnud ka meie. Turvapaik on kõik, mida on tarvis, et elada seda täiuslikku ebatäiuslikku elu. Turvapaik on see, mida püüame tagasi võita.”

“Turvapaik” on ukraina luuletaja ja filmitegija Olha Povoroznõki ja eesti skulptori Eike Epliku interdistsiplinaarne koostööprojekt. See hõlmab luuletusi, mille Olha kirjutas tänavu veebruaris kirjanduslinnas Tartus residentuuris viibides ning mida võib vaadelda kui tema Eesti-kogemuse poeetilist päevikut.

Projekt hõlmab videot, mis valmis luuletaja ja skulptori ühisloominguna, koos loodi kujundlik paik, mida saab pidada turvapaigaks.

Eike Epliku installatsioon koosneb kahest osast: ““Isiklik ruum – Metskitse ase” ja “Turvapaik” Teosed on omavahel tugevalt seotud ja käsitlevad kahte võimalikku turvapaika, üks neist väline ja teine sisemine turvapaik. Tekib küsimus, kumb on neist rohkem päris?”

“Turvapaik”
“Isiklik ruum – Metskitse ase”

Metskitse isiklik ruum on lohuke maas kuhu ta õhtul magama heidab, varjatuna vaid ümbritsevate taimede poolt. See taimemüür ei kaitse teda kuigivõrd ümbritsevate kiskjate eest, kuid tekitab lootust jääda märkamatuks, magada see öö rahulikult, püsides oma turvapaigas.

Meid kaitsev turvapaik võib olla pidevalt korduvad tegevused ja mõttemustrid, millega loome enda ümber õhkõrna turvatunde iga päev. Kui need mustrid katkevad, puruneb turvalisuse illusioon, sest nagu metskits, pole ka meie tegelikult kunagi kõige halva eest hoitud.

Turvapaik on illusoorne, kuid leides sealt selle mida armastame ja toites seda iga päev kasvab ka meie turvapaik, mis asub meie sees. Olgugi illusioon on see kõige ehedam asi.

Pärast avamist saab installatsiooniga tutvuda reedel, 10. mail 17.00-19.00 ning laupäeval, 11. mail kell 12.00-15.30, edaspidi kokkuleppel Tartu Linnaraamatukoguga (tel: 5381 8933).

“Too kaasa oma utoopia” on valdkondadeülene ettevõtmine, mis on sündinud Prima Vista, UNESCO kirjanduslinna Tartu ning viie partnerlinna, kirjanduslinnade Lvivi, Manchesteri, Norwichi, Heidelbergi ja Reykjaviki koostöös.

Projekt on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.


Täpsem info Prima Vista peatselt tulekul. Vaata ka: https://kirjandusfestival.tartu.ee/sundmused/tartu-2024-sundmused/too-kaasa-oma-utoopia