Tartu Linnaraamatukogu kutsub kuulama festivali külalisi Saksamaalt, Norrast, Rootsist ja Austriast

8. -13. maini toimuv kirjandusfestival Prima Vista tähistab tänavu juba 20. sünnipäeva. Linnaraamatukogus on vaatamiseks väljas näitused „Muusika kirjanduse keskel“ ja „Primavera Prima Vistaga“, mis meenutavad festivale alates 2004. aastast tänaseni. Huvilisi oodatakse jalutuskäigule linnakirjanike radadele, harukogud on esinema kutsunud noortekirjanikud ja elavad raamatud ning festivali raamatulaadal toimub lasteprogramm ja ühistantsimine. Kolmel päeval esinevad linnaraamatukogus aga festivali väliskülalised.

Kolmapäeval, 10. mail kell 17 algab raamatukogu saalis saksa kirjaniku JENNY ERPENBECKI autoriõhtu, kus kirjanikuga vestleb TÜ õppejõud Hella Liira. Vestluse fookuses on romaan “Viimsepäeva õhtu” (Gallus, 2021, tlk Terje Loogus). Saksa keeles toimuv vestlus tõlgitakse eesti keelde. Eesti keeles on ilmunud ka Jenny Erpenbecki esikteos, jutukogu „Vana laps“ (Pegasus, 2009, tlk Sigrid Reili). Originaalkeeles on Tartu raamatukogudes olemas ka tema teised teosed.

Oma romaanides paigutab Jenny Erpenbeck üksikisiku elusaatuse ajaloolisse konteksti, „Viimsepäeva õhtu“ puhul on selleks kogu 20. sajand. Kriitikute hinnangul on ta üks saksa nüüdisaja erakordsemaid kirjanduslikke hääli, kelle loomingus sulavad harmooniliselt kokku mõistuse ja südame hääl.

Neljapäeval, 11. mail kell 16.00 algab raamatukogu saalis norra kirjaniku HANNE ØRSTAVIKi kohtumine lugejatega. Kirjanikuga vestleb tõlkija Sigrid Tooming, vestlus toimub norra keeles, sünkroontõlkega eesti keelde. Eesti keeles on ilmunud Hanne Ørstaviki romaanid „Kirikuõpetaja“ (Eesti Raamat, 2010, tlk Sigrid Tooming) ja „Armastus“ (Eesti Raamat, 2021, tlk Sigrid Tooming).

Eesti keeles ilmunud romaanide tegevuspaigaks on kauge ja karm Põhja-Norra ning ka nende teemad on tõsised. Kahte raamatut ühendab teemana inimese üksildus ning suutmatus jõuda teise inimeseni, mis pahatihti lõpeb traagiliselt. Keeleliselt täpsetest romaanidest õhkub põhjamaist jahedust.

Reedel, 12. mail kell 16.00 algab raamatukogu saalis rootsi kirjaniku LINA NORDQUISTI autoriõhtu. Külalisega ajab juttu kirjandusteadlane Esbjörn Nyström (Rootsi).

Vestluse fookuses on Lina Nordquisti debüütromaan „Järgnen sulle“ (Eesti Raamat, 2022, tlk Tiina Mullamaa). Rootsi keeles toimuv vestlus tõlgitakse eesti keelde.

„Järgnen sulle“ on haarav lugu inimlikust visadusest, armastusest ja perekonnasaladustest, mis paneb meenutama põhjamaade kirjandusklassikat alates Sigrid Undsetist. Autor kulgeb vahelduvates peatükkides kahe ajajoone ja vaatenurga vahel, põimides kokku kahe naise, Unni ja Kåra lugusid neid lahutavate aastakümnete lõikes 19. sajnadi lõpust 1970. aastani.

Austria külalist, kirjanikku, esseisti, muusikut ja heliloojat HANS PLATZGUMERIT saab kuulata festivaliks avatavas Utoopia saatkonnas 11. mail kell 21, kus ta esineb kõnega täna veel võimatust maailmast. 13. mail kell 20 kontserdil „Kirjanikud muusikas“ kultuuriklubis Salong astub ta publiku ette koos oma oma ansambliga CONVERTIBLE. Hans Platzgumer käis esmakordselt Prima Vistal 2017. aastal esitlemas romaani „Serval“ (Toledo, 2017, tlk. Piret Pääsuke). Tänavuse festivali eel ilmus Akadeemia aprillinumbris katkend tema seni viimasest romaanist „Bogneri lahkumine“ ja 28. aprilli Sirbis essee „Eurotsentrismi lühike ajalugu“.

Linda Jahilo

Tartu Linnaraamatukogu avalike suhete juht

Prima Vista korraldustoimkonna liige

tel 736 1374, 53 402168