Tartus algab kirjandusfestival Prima Vista

Pressiteade

3.05.2023


Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista toimub 8.-13. maini. Kahekümnendat sünnipäeva tähistava festivali teemaks on sedapuhku “Soovida võimatut” ning patrooniks kirjanik Mehis Heinsaar. Festivali pidulik avamine on 9. mail kell 16 Tartu Ülikooli Raamatukogus. Teemavalikuga kutsub festival muuhulgas mõtlema sellele, milline roll on kujutlusvõimel ning oskusel kujutleda ja kujutada asju, mis paistavad jäävat teispoole tuttavlikkuse ja teostatavuse horisonti, seda eriti praegusel kriiside ja konfliktide ajastul. Kirjandus ongi võimatu soovimise, võimatu peale mõtlemise, võimatu kujutlemise tõeline pärispaik, kus võimatu võib ilmuda mitmel moel – alates põhjalikust pilgust paremale maailmale ja lõpetades pisimasse kujundisse kätketud kummastusega, mis vaimu värskendab ja hinge rikastab.

Prima Vista 2023 eelsündmus. Raamatu ja roosi päev Tartu Kaubamaja Apollo raamatupoes. Foto: Uku Peterson

Väliskülalistest osalevad Prima Vistal teiste seas Jenny Erpenbeck Saksamaalt, Hans Platzgumer Austriast, Anni Kytömäki Soomest, Clara Amaral Portugalist, David Hartley Ühendkuningriigist. Tartusse naasevad festivali ajaks ka nii mõnedki vanad tuttavad, kes siin varemgi üles astunud või residentuuris olnud, näiteks ameerika biitpoeet Ron Whitehead, inglise luuletaja Andy Willoughby ja šoti poetess Penny Boxall. Lätist on festivalile tulemas luuletajad Anna Belkovska, Marija Luīze Meļķeja, Lote Vilma Vītiņa ning Leedust proosakirjanik Gina Viliūnė ja luuletaja Marius Povilas Martynenko. Eesti kirjanikest osalevad Ly Seppel-Ehin, Toomas Kiho, Indrek Hargla, Tartu praegune linnakirjanik Mart Kivastik jt.

Festivali vene kirjanduse programmis keskendutakse vene keeles kirjutavatele autoritele, kes elavad juba aastaid Euroopa riikides: lugejatega kohtub Rootsist pärit Rimma Markova ning Iisraelist tuleb Tartusse tuntud luuletaja, esseist ja tõlkija Linor Goralik, kes esitab festivalil oma kirjandusprojekti ROAR (Resistance and Russian Oppositional Arts Review). Lisaks  osalevad festivalil kohalikud vene kirjanikud – Eesti Kultuurkapitali laureaadid Andrei Ivanov ja Jelena Skulskaja ning luuletaja Ekaterina Velmezova, kes on ühtlasi Tartu ja Lausanne’i Ülikooli professor, kavas kõlavad eesti-vene ja vene-eesti tõlked.  

Raekoja platsi ja Rüütli tänava nurgal avab festivali ajal uksed Utoopia Saatkond, kus igaüks saab pidada 5-minutilise kõne igatsusest teistsuguse järele ja rääkida ennast sellega eesti kirjanduslukku. Sündmuse järel valmib kõnedest tervikteos. Osalevad kirjanikud Mehis Heinsaar, Maarja Pärtna, Hans Platzgumer (Austria), Cloud Circuit (Kanada), Clara Amaral (Portugal) ja paljud teised. Utoopia Saatkond on üks Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi sündmuse kirjandusfestival Prima Vista 2024 “Paremad ja halvemad tulevikud” eelsündmusi.
Registreerimine: https://forms.gle/QFpdJNo8eij2TVku9. Projekti kohta saab rohkem lugeda Utoopia Saatkonna kodulehelt.

Koostöös teaduskeskusega AHHAA toimub Prima Vista raames ka Loov Euroopa toetatud observatooriumide luuleprogramm, milles osalevad Eesti, Soome, Belgia, Poola, Austria ja Hispaania kultuuri- ja teadusasutused. See koostöö toob festivalile kokku luuletajad Eestist, Leedust, Belgiast ja Itaaliast.

Sel aastal on Prima Vista partnerilinn Paide ning 6. mail oodatakse kõiki Paide Muusika- ja Teatrimajja, kus päevajuht on 2022. aasta raamatusõber Kai Väärtnõu. Kirjandushuvilisi ootavad raamatulaat, raamatuesitlused, luule-, loome- ja muusikatunnid. Esineb Eesti Luuleprõmmu 2022. aasta meister Mari-Liis Müürsepp. Kujutlusvõimet aitavad rikastada Wittensteini tegevusmuuseum ja Paide teatristuudio ning kõige väiksemad on oodatud vaatama Miksteatri lavastust “Võti”. Õhtul kell 18 on huvilistel võimalik kohtuda Prima Vista patrooni Mehis Heinsaarega, kellega liituvad Lauri Sommer ja Kristel Mägedi. Pärast seda loovad meeleolu Dr Ormusson (Igor Kotjuh) ning eksperimentaalne luule- ja helirühmitus Cloud Circuit Kanadast.

Programmist leiab ka mitmeid traditsiooniks kujunenud sündmusi, muuhulgas raamatulaat Raekoja platsis, „Elav raamatukogu” noortele, noorte autorite õhtu “Särtsuga kirjandus”, kirjandus- ja kultuuriloolised jalutuskäigud ning kontsert “Kirjanikud muusikas”, kus seekord astub üles kaks kooslust – Hans Platzgumeri ansambel Convertible ning eesti kirjanike ja näitlejate kooslus Alla Puugovitsa. Nagu ikka, toimub festivali ajal ka TarSlämmi finaal, Elektriteater pakub filmiprogrammi, tänavuse festivali teemaga seotud kunstiprogrammi näitused Tartu Ülikooli raamatukogus ja Tartu Linnaraamatukogus on juba üles pandud ja osaliselt ka avatud.

Festivali lõpetab laupäeva hommikul algav 24-tunnine kultuurimaraton Insomniakaton, mille programm pakub rohkelt eriilmelisi sündmusi ja ülesastumisi ning mille raames tähistatakse ka Prima Vista kahekümnendat sünnipäeva.

Sündmusi ja autoreid tutvustame Prima Vista kodulehel kirjandusfestival.tartu.ee ning Prima Vista Facebooki ja Instagrami lehtedel.

Festivali korraldava MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista on asutanud Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Eesti Kirjanduse Selts.

Rohkem infot:
Marja Unt
Prima Vista programmijuht
Telefon: 5690 6836
marja.unt@gmail.com