Preiļi Kontseptualistid (Läti)

Preiļi Kontseptualistid (Preiļu konceptuālisti) on 2016. aastal moodustatud Läti poeetide kirjandusrühmitus, kuhu kuuluvad Anna Auziņa, Elvīra Bloma, Raimonds Ķirķis, Aivars Madris, Artis Ostups, Einārs Pelšs, Ivars Šteinbergs, Kārlis Vērdiņš ja Arvis Viguls. Lisaks kontseptuaalsete, mitteloominguliste ja eksperimentaalsete tehnikate abil luuletamisele on rühmitus andnud välja teoreetilisi tekste ja kriitikat, võtnud osa näitustest, korraldanud performance’eid, osalenud interdistsiplinaarsetes aktsioonides ning kultiveerinud mütoloogiat, mis hägustab kunstipraktika ja turundustrikkide vahelist piiri.

Preiļi Kontseptualistid uurivad meta- ja paratekstuaalseid võimalusi ning seavad üleüldse kahtluse alla kunsti kui originaalse väljenduse või eraldiseisva institutsiooni. Nende „Manifest” ilmus 2021. aastal. Valmistamaks ette Contra tõlgitud Läti kontseptualismi kogumiku ilmumist, on rühmitus pannud kokku delegatsiooni, kes külastavad Prima Vista kirjandusfestivali, et viia läbi sõltumatu ja ametlik Tartu akrediteering ja teha kindlaks, kas linn vastab rahvusvahelistele standarditele ning võib täita ülesandeid, mida ühelt Euroopa kultuuripealinnalt eeldatakse.

„Preiļi Kontseptualistid akrediteerivad Tartut“ leiab aset Suurel Futuroloogilisel Kongressil 10. mail kell 18.00 Tartu Ülikooli Raamatukogus.

Ürituse avasõnad ütleb Läti suursaadik Eestis Kristīne Našeniece.

Üritusel on võimalik osta värskelt festivali ajaks valminud luulekogumikku „Alfabeedi sünnimaa. Läti kolmanda aastatuhande kontseptuaalse luule esimene valikkogu”, mis sisaldab ka rühmituse Preiļu konceptuālisti luuletajate tekste. Samuti on kohal koostaja ja tõlkija Contra.

Üritus on inglise ja läti keeles, tõlkega eesti keelde.

Üritusele järgneb vin d’honneur, mida korraldab Läti Suursaatkond.

Foto autor: Betija Zvejniece
Foto autor: Betija Zvejniece