Nädala pärast algab UNESCO kirjanduslinna Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista. Tänavu toimuvad sündmused 9.-14. mail

Pressiteade, 2.05.2022

Rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista avatakse pidulikult 10. mail kell 16.00 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis. Prima Vista sündmused algavad aga juba 9. mail. Festivali teemaks on „Mängu piirid” ja festivali patroon on Urmas Vadi. 

Festivali patroon korraldab Prima Vistal kirjanike tenniseturniiri: “Olen avastanud, et tennist mängides tekib parimatel hetkedel samasugune vabajooksu tunne nagu kirjutades, sa lihtsalt mängid, mõte liigub hoopis teisel režiimil, sa oled justkui kuhugi teise ruumi sisenenud. Ehk ongi mängu piir see, kui me paneme kokku tennise ja kirjanduse ning toome niiviisi lugejateni sõnumeid meie sisimast minast?” Kirjanike tenniseturniir algab kolmapäeval 11. mail kell 13.00 Toome Tenniseväljakutel, patrooniõhtul võetakse päev kokku 11. mail kell 18.30 kultuuriklubis Salong.

Eesti autorite seas esineb Prima Vistal tänavune Tartu linnakirjanik Paavo Matsin, kes korraldab kultuuriloolise jalutuskäigu „Lenini valsi radadel”. Väliskülalistest esinevad Norrast Nina Lykke, Saksamaalt Timur Vermes, Soomest Juha Hurme, Rootsist Agneta Pleijel. Oma osalemist on kinnitanud Lätist Rasa Bugavičute-Pēce, Leedust Birutė Jonuškaitė, Jurga Vile ja Lina Itagaki, USA-s resideeruv Alexander Genis, briti autorid Carl Neville ja Tariq Goddard. 

Mitmed senised pargiraamatukogu sündmused liiguvad seekord Raekoja platsile, et luua neljapäeval 12. mail festivalimeeleolu koos raamatulaadaga. Raekoja platsil tantsitakse neljapäeva õhtul ka ühistantsu Kate Buschi „Vihurimäe” ja Singer Vingeri „Teadagi” saatel. Traditsioonilistest üritustest toimuvad „Elav raamatukogu” noortele, noorte autorite õhtu “Särtsuga kirjandus”, kontsert “Kirjanikud muusikas”, Tartu vene autorite kirjandusõhtu, TarSlämmi finaal. Elektriteatris on filmiprogramm, aasta teemaga seotud kunstiprogrammi näitused Tartu Ülikooli ja Tartu Linnaraamatukogus on juba üles pandud ja osaliselt ka avatud.  Samuti kutsuvad nii linnaraamatukogu kui linnamuuseum kirjanduslikule jalutuskäigule Emajõe äärde.

Eriti suurejooneliselt võtab kevadine Prima Vista terve festivali kokku 14. mail, kui Tartu Ülikooli raamatukogu ees toimub „Avalik kohtumine lüürilise minaga” ning Tartu Kirjanduse maja kultuuriklubi Salong suveaias „Luulepidu lüürilise minaga”. Need on Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 raames toimuva Prima Vista kirjandusfestivali “Paremad ja halvemad tulevikud” eelüritused.

Sündmusi ja autoreid tutvustame Prima Vista kodulehel https://kirjandusfestival.tartu.ee/ ja Prima Vista Facebooki ja Instagrami lehtedel.

Festivali korraldava MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista on loonud Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Eesti Kirjanduse Selts.

Liis Seljamaa

kommunikatsioonijuht

MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista 

liisuster@gmail.com

5015484